Zabránit případnému zdražení vodného a stočného. S tímto cílem půjde na blížící se valnou hromadu vodárenské společnosti CHEVAK zástupce města Cheb, místostarosta Tomáš Linda. „Zachování cen vodného a stočného na současné úrovni je naší jednoznačnou prioritou. V současné době jednáme s dalšími velkými akcionáři, abychom pro tento náš požadavek získali dostatečnou podporu,“ uvedl místostarosta Linda. „Úspory, díky kterým se vodné a stočné nebude muset zdražit, chceme hledat uvnitř společnosti.“
Vedení Chebu se nelíbí zejména vysoké odměny, které jsou vypláceny managementu a členům statutárních orgánů společnosti CHEVAK. „Jejich výše, jde pro zajímavost měsíčně o statisícové částky, absolutně neodpovídá tomu, co je zde v regionu obvyklé. Argumenty vedení společnosti, proč je třeba vodu opět zdražit, působí při pohledu na výši jejich odměn velmi nedůvěryhodně,“ poznamenal místostarosta Linda. „Na mzdách, odměnách, cestovném a podílech na zisku pro vrcholové vedení společnosti se ročně vyplácí více peněz, než kolik na dividendách získávají města a obce regionu, které v CHEVAKu drží téměř sedmdesát procent akcií. Tento stav není dále udržitelný. Stejně tak je zarážející průměrná mzda ve společnosti, která je vysoce nad krajským průměrem a činí bezmála 28 tisíc korun. Na obcích šetříme, kde se dá, zmrazujeme mzdové výdaje a v CHEVAKu se vesele přidává. Doufám, že se nám podaří pro prosazení našich požadavků získat podporu i u ostatních akcionářů.“
Standardní není podle místostarosty Lindy ani to, že funkci předsedy představenstva zastává bývalý starosta města Skalná, minoritního akcionáře společnosti, Radomil Gold, který od ledna zároveň pracuje v managementu společnosti na postu ekonomického manažera. „Ve vedení firmy je podřízeným generální ředitelky, v představenstvu naopak zastává nejvyšší post a je tak z titulu funkce jejím nadřízeným. Je to velmi nestandardní řešení. A to pomíjím fakt, že na post ekonomického manažera byl pan Gold vybrán bez předchozího vědomí představenstva společnosti. Měl by se rozhodnout, na jaké židli chce vlastně sedět,“ dodal Linda.
Vedle toho chce město Cheb znát také podmínky zadávání zakázek ve společnosti CHEVAK i to, jak se sleduje jejich efektivita. „Praxe z našeho města ukazuje, že moderním způsobem nakupování dodavatelských služeb, například formou elektronických aukcí, může subjekt ušetřit na nákladech až desítky procent. V případě CHEVAKu to mohou být roční úspory v řádu milionů,“ upřesnil Linda.
Největším akcionářem CHEVAKu je s 30,58 % německá společnost GELSENWASSER. Té jsou na základě smlouvy z roku 1998, platné na dvacet let, vypláceny podstatně vyšší dividendy než ostatním akcionářům. Z celkové částky na výplatu dividend dostává aktuálně německý akcionář téměř 90 %, což činí více jak 25 milionů korun. „Vstup německého akcionáře do společnosti se tak navíc každoročně zhodnocuje v průměru o pět procent. To odpovídá situaci na konci 90. let. Úplně jiné byly například úrokové sazby úvěru, který tehdy CHEVAK potřeboval pro svůj rozvoj a situaci vyřešil upsáním nových akcií za takto dnes nápadně nevýhodných podmínek,“ vysvětlil místostarosta Linda. „Město Cheb, které má v CHEVAKu téměř šestnáct procent akcií, získává na dividendách pouze necelý půlmilion korun ročně. Chceme, aby se náš podíl na zisku zvýšil a mohli jsme jej znatelně zapojit do potřebných investic v oblasti vodárenské infrastruktury našeho města,“ uzavřel Linda.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mestocheb.cz