To znamená, že s městskými exekutory se setkal každý stý obyvatel Chomutova. Tentokrát se opět potvrdilo, že dlužnice si své dluhy neplatila, dokud na dveře nezazvonil exekutor. Teprve poté šla k bankomatu a celý dluh 2 700 korun v hotovosti uhradila. Protože však již byl vydaný exekuční příkaz, dlužnice musela přidat dalších 500 korun na náklady exekučního řízení. „Každý si musí plnit své povinnosti a patří k nim i placení poplatků a pokut městu. Není možné tolerovat, když se někdo svým povinnostem vyhýbá,“ říká primátor města Jan Mareš.
V Chomutově začali městští exekutoři vymáhat dluhy mobiliárními exekucemi v polovině roku 2009. „Je to jeden ze způsobů, jak vlastními silami snížit pohledávky města,“ vysvětluje ekonom Jan Mareš. Správci daní navštěvují dlužníky v místě trvalého pobytu, aby sepsali zabavený majetek. Ten pak končí ve veřejných dražbách, jichž už magistrát uspořádal za celou dobu sedm s výnosem přes 211 tisíc korun. Exekutoři ale často nemusí žádné věci zabavovat, neboť někteří dlužníci své dluhy zaplatí těsně před začátkem samotné exekuce. Díky tomu se do městského rozpočtu vrátilo přes 1 milion a 200 tisíc korun dluhů. Správci daně hájí finance města i exekucemi na mzdy, bankovní účty a nemovitý majetek dlužníků. „Srážkami z dávek jsme vymohli dalších 6,5 milionu korun,“ dodává ekonom.
K mobiliárním exekucím přistoupilo město z důvodu nárůstu pohledávek za pokuty a poplatky. Někteří obyvatelé chronicky neplatili své poplatky, za výtržnosti a nevhodné chování dostávali pokuty a mysleli si, že jsou nepostižitelní. „Exekuce mají významný výchovný efekt. Výtržníci a dlužníci vědí, že si je exekutor najde, proto se snaží chovat tak, aby nebyli pokutováni,“ uzavírá primátor.
Šárka Schönová, tisková mluvčí
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Chomutov-mesto.cz