Plavba na Vltavě láká stále více turistů a malé rekreační lodě nalézají cestu na horní tok Vltavy, kde v květnu začíná hlavní plavební sezona. V roce 2018 bylo v úseku České Budějovice – Kořensko proplaveno rekordních 35 tisíc osob a téměř 10 tisíc lodí. Výrazně tomu přispívá i před časem otevřený přístav v Hluboké nad Vltavou.
„Očekáváme, že nastane obdobný rozmach turistiky na vodě, jaký známe z četných říčních kanálů západní Evropy,“ tvrdí zástupce ředitele Ředitelství vodních cest Jan Bukovský. To potvrzuje i senátor a starosta Hluboké Tomáš Jirsa, který předpokládá že v letošním roce bude 50 tisíc proplavených návštěvníků. Zároveň dodává, že s rozvojem plavby je zapotřebí řešit téměř neexistující servisní centra (čerpací stanice, vypouštění odpadních vod) a celkové dokončení Vltavské vodní cesty, která se stává jedním z hlavních produktů cestovního ruchu celé oblasti. „Problematiku infrastruktury řešíme se zodpovědnými subjekty. Například Ředitelství vodních cest přislíbilo vybudování vypouštění odpadních vod nebo čerpací stanice, aby se nemuselo pro benzín chodit pěšky s kanystrem několik kilometrů“ uvádí z praxe předseda místní destinační společnosti David Šťastný.
Centrem rekreačního využití horní Vltavy se přitom nově stává právě město Hluboká nad Vltavou, kde zhruba před čtyřmi roky otevřeli největší český rekreační přístav za 210 milionů korun. „Zájem o náš přístav je tak velký, že pro letošní rok máme všechna volná místa pro dlouhodobá stání už obsazená,“ uvádí správce přístavu Jiří Borovka a dodává, že majiteli lodí jsou převážně Jihočeši, kteří dlouhodobě kotvili například i na Orlíku.
Kromě osmatřiceti míst pro dlouhodobá stání je ale hlavním cílem přístavu podle Borovky poskytování bezpečného azylu pro připlouvající malé lodě turistů, kteří chtějí strávit na jihu Čech noc či pár dní. Pro ně mají dalších pětatřicet míst, kde mohou využít přípojky vody i elektřiny. „Jenom v loňské sezoně tento zájem stoupl o 150 procent,“ popisuje Borovka.
Vedle bezpečného azylu nabízí přístav hlavně moderní zázemí, kde je samozřejmostí vedle sociálních zařízení a sprch i možnost občerstvení, půjčení jízdních kol i dalšího sportovního vybavení a drobný prodej základních potřeb pro turisty. K areálu přiléhá i parkoviště pro šedesát aut.
„Letos nabídku rozšíříme o nový InfoPoint, což bude certifikované infocentrum pro turisty. Budeme tak garantovat kvalitu poskytovaných služeb a vedle nabídky map a turistických informací zájemcům nabídneme i zajištění různých výletů po okolí či připojení k internetu,“ doplňuje správce přístavu Jiří Borovka.
Do přístavu se přitom už dnes lze dostat pravidelnou lodní linkou z Českých Budějovic a prochází jím i cyklostezka z krajského města, která vede přes zdvihací přístavní most a pokračuje po levém břehu řeky až do Purkarce.
Díky hlubockému přístavu tak milovníci vodní turistiky objevili další atraktivní lokalitu, kde mohou využít řadu služeb při jejich dovolené v jižních Čechách.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV