Tvar sekery – bradatice je typický pro Velkou Moravu 9. století a nachází se především v hrobech. Takové nálezy ale nejsou zdobené. „Bradatice zdobená stříbrem je proto pro naši republiku i širší střední Evropu unikátem. Na první pohled na sekeře zaujme vyobrazení ptáků po stranách ostří. Tato zvířata se ve slovanské mytologii vyskytují často a mohou symbolizovat převtělené bohy nebo mohou být symbolem ochrany či průvodcem,“ říká k objevu královéhradecký archeolog Ondřej Herčík.
Po okrajích unikátního nálezu se dále vyskytuje lemování v podobně linky, na které jsou obdélníkovité útvary rozdělené na menší části. Na horní straně sekery jsou trojúhelníky směřující k ostří. Bradatice jako artefakt se v tomto období objevuje hojně. Tento druh se ovšem obyčejně nevyskytuje a tato zbraň mohla mít pro jedince i symbolický význam.
Předmět byl objeven pomocí detektoru kovů asi 15 cm pod úrovní terénu. Původní nálezce jej však odložil na nedaleký pařez, kde ho našel a následně odevzdal spolupracovník muzea. Fakt, že byl v tak malé hloubce, navíc na území, kde nikdy v historii neprobíhala orba, může dokazovat, že artefakt byl ztracen či záměrně (v rámci rituálního chování) opuštěn. Na místě byla provedena sondáž kvůli zjištění, zda hledač pokladů nenarušil hrob a nepoškodil jeho celek. Naštěstí výkop nezasáhl žádnou nemovitou archeologickou situaci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV