„Severní terasy jsou bohužel ve velmi špatném, havarijním stavu a jsou již více než deset let uzavřené. Provádět pouze udržovací práce nemělo smysl, protože by to bylo neefektivní. Současný systém kanalizace a odvodnění dešťových vod ze svahu je téměř nefunkční a kapacitně nedostatečný, což způsobuje hromadění vody v terasách a má negativní vliv na jejich stav. Situaci dále komplikuje silný kořenový systém některých stromů, který postupně degraduje stabilitu teras a opěrných zdí,“ popisuje současný stav náměstek primátorky pro oblast městských investic Lukáš Řádek. Město proto plánuje kompletní změnu, která by nejen měla zvýšit udržitelnost daného území, ale také přiblížit jeho vzhled původnímu návrhu architekta Františka Thomayera. Ten jej koncipoval jako francouzskou ozdobnou zahradu s bohatou květinovou výsadbou.
Rekonstrukce severních teras a Žižkových sadů by tak měla přinést řadu změn. „Dojde k opravě teras včetně několika schodišť, vybudováno bude zcela nové schodiště na Kavčí plácek. Změní se také síť cest, které by měly zajistit bezbariérový přístup až na Velké náměstí. Revitalizace se dočkají architektonické prvky v území i kruhová fontána ve středu sadů, zároveň bude vyměněn a doplněn městský mobiliář. Vedle toho se upraví odvodňovací systém, aby mohl dostatečně odvádět vodu z teras právě do sadů,“ říká náměstek Řádek. Velkou součástí rekonstrukce bude také výměna a oprava inženýrských sítí, kterých je v daném území celá řada, ať už jde o vodovod, kanalizaci, elektřinu nebo telekomunikaci. Obměny se dočká zeleň, zejména řada stromů je zde ve špatném až havarijním stavu. Celkově se park pročistí, některé nevyhovující druhy dřevin, keřů a rostlin budou odstraněny a nahradí se řadou nových.
Radnice se nyní chystá vypsat zadávací řízení na výběr projektanta, který vypracuje projektovou dokumentaci pro vydání stavebního povolení, a dále projektovou dokumentaci k zadání a provádění stavby. „Předpokládáme, že pokud bude výběr projektanta úspěšný, mohli bychom mít potřebné dokumenty k dispozici na jaře roku 2026. Následovat bude výběr zhotovitele, který, opět v případě příznivého vývoje, by mohl se samotnou rekonstrukcí začít na přelomu let 2026 a 2027,“ uvádí náměstek Řádek. Uskutečnění tohoto projektu se může vyšplhat až ke dvěma stům milionů korun. Na její financování ale město plánuje čerpat dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) určeného k podpoře revitalizace veřejných prostranství. Jedná se navíc o jeden ze strategických projektů ITI Hradecko-pardubické aglomerace.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV