„Počet zjištěných osob bez platného jízdního dokladu se dlouhodobě zvyšuje, k dramatickému nárůstu však nedochází,“ uvádí Josef Januš, vedoucí oddělení přepravní kontroly dopravního podniku. Dlužníci pocházejí ze všech věkových skupin a důvod neplacení jízdného se dá rozdělit do tří skupin. „Cestující jedou načerno omylem nebo se opomenou odbavit, berou tenhle způsob jako hru či druh adrenalinového sportu nebo jezdí načerno programově, aby ušetřili,“ vysvětluje Josef Januš.
Kvůli obraně před černými jízdami a současně i vandalismu, zavedl v roce 1998 ve večerních hodinách a o víkendech nástup předními dveřmi, kdy každého cestujícího zkontroluje řidič. To šanci na jízdu bez jízdenky výrazně snižuje. „Částečně by mohla počet cestujících bez platné jízdenky snížit i úhrada jízdného prostřednictvím mobilního telefonu, zasláním sms. Tímto způsobem může cestující zaplatit jízdné, i když u sebe momentálně zrovna nemá hotovost. Tato forma placení jízdného je v Hradci Králové zavedena od poloviny ledna tohoto roku.“ Přibližuje další souvislosti ředitel královéhradeckého dopravního podniku Miloslav Kulich.
Nad platební kázní cestujících bdí skupina revizorů. „Není to jednoduché povolání. Revizor musí mít nervy jako špagáty, zvládat konflikty, stres či posměšky okolí. Lidé vykonávající tuto práci mají středoškolské vzdělání, čistý trestní rejstřík a musejí úspěšně absolvovat školení a psychotesty,“ informuje Josef Januš. Nevybíravé chování části cestujících roste a kontroloři se nevyhnou urážkám, agresi nebo i fyzickému útoku. Jeden z posledních takových případů skončil s dvouměsíční pracovní neschopností revizora.
Podle zjištění dopravního podniku platí třetina přistižených černých pasažérů pokutu přímo na místě nebo do tří dnů v kanceláři společnosti, další třetina zareaguje na vystavenou upomínku od advokátní kanceláře. „Vždy je třeba celou záležitost řešit neprodleně, a vyhnout se tak exekucím či jiným citelným zásahům do rodinného hospodaření. Doporučuji si včas a řádně zakoupit jízdenku a do takových situací se vůbec nedostat,“ upozorňuje ředitel Miloslav Kulich.
Za jízdu bez platného jízdního dokladu je v hradecké MHD stanovena pokuta – přirážka - ve výši 1000 korun plus jízdné, v případě, že cestující uhradí přirážku na místě nebo do tří pracovních dnů ode dne kontroly u přepážky zákaznického centra DPmHK, a.s., v Pouchovské ulici nebo na účet DPmHK, snižuje se přirážka na částku 400 Kč.
Nemá-li cestující při kontrole u sebe jízdní doklad a prokáže-li do tří pracovních dnů ode dne kontroly u přepážky zákaznického centra, že byl jeho doklad v době kontroly platný, zaplatí přirážku ve výši 50 Kč. Ustanovení se nevztahuje na jednotlivé papírové jízdenky.
Nevypořádané závazky cestujících k DPmHK, a.s., z přepravní kontroly společnost řeší nejprve mimosoudní cestou zasláním upomínky. V případě neúčinnosti takovéhoto kroku se DPmHK a.s. v zastoupení advokátní kanceláře domáhá svých práv u příslušného soudu (platební rozkaz, exekuční řízení).
Magdaléna Vlčková
tisková mluvčí MmHK
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Hradeckralove.org