Snoubenci na druhou stranu zřejmě už tolik nedají na květnovou pověru a začínají termíny v tomto měsíci využívat rok od roku častěji. Co se týká uzavírání registrovaných partnerství osob stejného pohlaví, tam počet ve srovnání s uplynulými roky strmě roste. Nejčastěji se registrovaná partnerství uzavírají v obřadní místnosti v budově magistrátu za účasti velice malého počtu hostů.
Od počátku letošního roku až do konce července vstoupilo do svazku manželského v Hradci Králové 208 párů. „Je to v součtu o deset méně, než v loňském roce ve stejném období,“ hodnotí statistiku Ľudmila Ducháčová, vedoucí odboru správního královéhradeckého magistrátu. Dodává, že přes klesající statistiku svatebních obřadů je však patrný nárůst svateb v měsíci květnu, který tradičně nebyl snoubenci tolik vyhledávaný. „Letos v květnu bylo uzavřeno 29 sňatků, vloni 20 a třeba v roce 2012 pouze 10,“ popisuje zpětně bilanci Ľudmila Ducháčová. Snoubenci si často přejí uspořádání svatebního obřadu i na jiných vhodných místech ve městě. „Kromě správních poplatků s sebou uspořádání takových obřadů v takových případech nese i více starostí matrikářkám, které musejí vše potřebné zařídit tak, aby slavnostní okamžik proběhnul v souladu s platnými zákony a samozřejmě, aby snoubenci i hosté byli spokojeni,“ říká Ľudmila Ducháčová.
Opačná tendence ve srovnání se svatbami je u registrovaných partnerství, kde v loňském roce byla od ledna do poloviny letních prázdnin uzavřena jen čtyři registrovaná partnerství a letos už ve stejném časovém úseku počet narostl na deset. „Drtivá většina registrovaných partnerství bývá uzavírána v malé obřadní místnosti přímo v budově magistrátu. V této „úřední“ obřadní místnosti se vloni uskutečnilo celkem 25 obřadů, letos už víme o 30 párech, které zde budou oddány,“ hodnotí častější využití obřadní místnosti na úřadě Ľudmila Ducháčová a dodává, že tuto menší obřadní místnost využívají často i páry, které s sebou přivedou pouze svědky. Termín svatby si lze objednat přehledně a pohodlně i přes internet. Této možnosti letos využilo už 48 párů.
Zhruba 95 % žen si bere příjmení po manželovi. Své příjmení si nechávají starší nevěsty, rozhodujícím faktorem bývá i to, zda se předmětné příjmení zamlouvá či nikoliv. Rozvedené ženy, které většinou mají z předchozího manželství děti, často využívají možnost nechat si na druhém místě své předchozí příjmení. Úředníci se setkávají poslední dobou i s tím, že žena z nesezdaného páru s dítětem nesoucím příjmení otce, požádá z důvodu scelení rodiny o změnu svého příjmení ve správním řízení, aby bez svatby mohli všichni členové rodiny mít stejné příjmení.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV