Výstava se koná v budově Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR ve Šternberském paláci, Malostranské náměstí 7/19, Praha 1, od 13. do 20. listopadu 2024, denně od 9:00 do 18:00 hodin.
O fotografiích
Soubor deseti dokumentárních fotografií představuje výběr ze širšího cyklu reportážních snímků, které Čtveráček pořídil během dramatických událostí listopadu a prosince roku 1989 v Praze. Jako devatenáctiletý student Filmové akademie múzických umění a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy byl nejen pozorovatelem tehdejších zásadních společenských změn spojených s návratem demokracie do Československa, ale také jejich aktivním účastníkem.
Ve specifické pozici mezi početnými amatérskými i profesionálními fotografy, kteří zachycovali průběh listopadových událostí, dokázal Čtveráček výjimečně autenticky vyjádřit nejen atmosféru studentské stávky a napětí pražských ulic, ale především nadšení a optimismus lidí, kteří ještě netušili, jakým směrem se dějiny vydají.
Černobílé fotografie, které Čtveráček pořídil, nabízí pronikavý pohled na generaci, která se, ač s nejistými vyhlídkami, jako první vzepřela režimu.
„Snímky Karla Čtveráčka jsou i po pětatřiceti letech velmi působivým svědectvím o odvaze, naději a nezdolné touze našich občanů po dlouho potlačovaném životě ve svobodě. Jde zároveň o hodnoty, které jsou pilíři systému parlamentní demokracie. Poslanecká sněmovna je proto ideálním místem právě pro takovou výstavu,“ uvedla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.
Návrat do Poslanecké sněmovny
Čtveráčkovy fotografie byly poprvé vystaveny v prostorách Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy už koncem roku 1989.
Od roku 1990 je jejich část součástí Sbírky historické fotografie Severočeského muzea v Liberci a část zůstává v archivu autora.
V Poslanecké sněmovně byly Čtveráčkovy fotografie poprvé vystaveny v roce 2019 při připomínce 20. výročí listopadových událostí.
O autorovi
Karel Čtveráček (*1970) absolvoval bakalářské studium biologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a Katedru dokumentární tvorby FAMU. Působí jako nezávislý režisér, kameraman a střihač; věnuje se krajinářské a přírodní fotografii. Jeho starší dokumentární filmy zachycují životní příběhy fotografů, herců a výtvarných umělců, nověji se ve své tvorbě věnuje environmentálním tématům, zkoumá možnosti, jak lze prostřednictvím kultury a umění prohloubit naši vnímavost k přírodnímu světu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva