Cílem projektu bylo motivovat turisty k návštěvě vybraných míst se společným historickým prvkem, Valdštejnskou architekturou, a to prostřednictvím památkové obnovy a zpřístupnění významných kulturních objektů a zařazením a propagací dalších kulturních památek do společné trasy. Na české straně se jednalo především o zpřístupnění návštěvnické expozice ve zrekonstruovaných prostorách Valdštejnské lodžie.
Památka se stala jedním z bodů na trase propojující památky, které pro Valdštejna projektovali nebo se na nich podíleli významní Valdštejnovi architekti a dnes jsou tyto stavby prohlášeny kulturními památkami, tedy hodnotným kulturním dědictvím. Jedná se o zámek Humprecht, Valdštejnskou lodžii a zámek Náchod na české straně a zámek Gorzanow a Muzeum Klodsko na polské straně. Při poznávání staveb, které po sobě zanechali architekti Giovanni Pieroni a Carlo Lurago, lze využít i mobilní herní aplikaci Skryté příběhy, kde lze zatím najít animované průvodce po památkách na české straně. V nejbližší době k nim přibydou i zbylé dvě památky na polské straně.
„Celý tento projekt po všech stránkách byl nesmírně náročný, přeci jenom jím vracíme do života část domu, která byla naprostou ruinou. Nicméně nešlo jenom o samotnou stavbu, projekt doplnilo několik velmi dobrých věcí, které dále zatraktivní Jičín a trávení času v něm. Chtěl bych poděkovat všem, kteří ke zdárnému konci projektu přispěli,“ říká místostarosta Petr Hamáček.
K návštěvě míst kromě informačních letáků s mobilní aplikací motivuje cestovatele i Cestoknížka, kterou v podobě průvodce lze na těchto místech zdarma získat. Stejně jako pohlednici a opatřit si ji razítkem. U každé z památek je rovněž umístěna tabule s plakátem informujícím o historii památky a jejím propojení v rámci projektu.
Ke slavnostnímu otevření multifunkčního sálu, ke kterému došlo na konci října 2023, bylo vydáno speciální vydání Valdštejnského zpravodaje informující o rekonstrukci prostor Valdštejnské lodžie. Kromě prohlídky zrekonstruovaných prostor Valdštejnské lodžie na návštěvníky čeká vizuální zážitek z animované expozice, která je vytvořena ve dvojjazyčné verzi. Pozvání na Cestu Valdštejnských architektů můžete přijmout i na kanále YouTube.
Stejný zážitek je k vidění i na polském zámku Gorzanow. Zde bohužel rekonstrukce prostor informačního centra zůstala nedokončena. Přestože zde stále probíhají stavební, rekonstrukční a restaurátorské práce, návštěvníci již mohou vidět část paláce s krásně zrestaurovaným dřevěným dvorským divadlem. Zámek Gorzanow, který je od roku 2012 ve vlastnictví Nadace, tvoří jeden z nejvzácnějších a největších komplexů historických památek v oblasti Kladské kotliny a nabízí přímo v prostorách zámku i ubytování ve třinácti v historickém duchu vybavených pokojích.
Přestože na polské straně nebyly některé aktivity zcela dokončeny, projekt byl ke konci října 2023 zdárně ukončen. Termín ukončení byl dvakrát prodlužován. Poprvé z důvodu problémů souvisejících s dokončením stavebních prací ve Valdštejnské lodžii. Podruhé s převzetím závazků za polského partnera českou stranou, kdy po dohodě obou stran a s podporou Řídícího orgánu dokončilo město Jičín některé aktivity nezbytné pro fungování celého projektu.
Město Jičín nyní obdrželo Řídícím orgánem programu INTEREG V–A ČR-Polsko schválenou Závěrečnou zprávu o realizaci s poslední žádostí o platbu. Připsáním zbylé části dotace na účet města bude projekt fyzicky ukončen a přechází do fáze udržitelnosti. Během té doby provoz areálu bude zajišťovat Valdštejnské imaginárium, z.ú., který byl vybrán v rámci otevřeného nadlimitního řízení, které město Jičín v lednu 2023 vyhlásilo. Smlouvu o výpůjčce areálu Valdštejnské lodžie odsouhlasil i Řídící orgán.
Celková výše vyplacené dotace pro tento projekt pro město Jičín činí 613 617,61 EUR (včetně dotace ze státního rozpočtu), což představuje výši dotace pro českou stranu dle vydaného Rozhodnutí o poskytnutí dotace.
Věříme, že dokončením projektu dojde nejen ke zvýšení návštěvnosti všech kulturních památek zapojených do projektu, což bude například ve Valdštejnské lodžii monitorováno pomocí instalace dvou elektronických sčítačů, ale i ke zvýšení povědomí o místě, kde obyvatelé žijí. Aktivity projektu by měly přispět k přeshraniční integraci a posílit vazby mezi Polskem a Českou republikou. Potenciál projektu lze spatřovat v přínosu oboustranných výhod a podpoře udržitelného rozvoje obou přeshraničních regionů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV