Tato příspěvková organizace poskytuje komplexní služby odpadového hospodářství pro celé město. Systém je v Jičíně zavedený do té míry, že technické služby mohou poskytovat své služby i smluvním partnerům, kterými jsou okolní obce.
Sdružení Naše odpadky svou argumentaci staví na novém zákonu o odpadech, který vstoupil v platnost v loňském roce. Zákon zatížil obce poplatkem za skládkování směsného odpadu a motivuje je k prosazování separace. Sdružení si klade za cíl propagovat třídění odpadu a poskytovat poradenství obcím. Město Jičín ale o odpadovém hospodářství občany informuje a daří se mu třídění prosazovat. V loňském roce se podařilo výrazně rozšířit svoz odpadu přímo od domů (tzv. systém door to door). Pracuje se rovněž na umístění dalších podzemních kontejnerů. Na veřejných prostranství jsou dostupné barevné nádoby na rozličné druhy
odpadu, jmenovitě na vysloužilý olej, textil, elektrospotřebiče, papír, plast a sklo. V Jičíně se také daří separovat kovové obaly, jako jsou například plechovky či konzervy. Pomocí technologie třídění ve sběrném dvoře je technické služby umí oddělit od plastů, takže tyto kovové obaly lze v Jičíně vhazovat do žlutých nádob, jež jsou primárně určeny na plast. Do těchto žlutých nádob lze také vhazovat tetrapaky od nápojů.
Ústředím separace odpadů v Jičíně je sběrný dvůr v Konecchlumského ulici. Jeho pracovníci jsou schopni přijmout téměř jakýkoliv druh odpadu. Tímto způsobem se Jičínu postupně daří snižovat objem směsného odpadu mířícího na skládku v Popovicích, která je taktéž městským zařízením.
Vzdělávání v oblasti třídění odpadů je také důležité. Školy v Jičíně se zapojují do řady projektů. Za všechny lze zmínit například projekt Recyklohraní, kterého se zúčastnila Základní škola Poděbradova.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV