„Křížová cesta je zapsaná jako nemovitá kulturní památka České republiky. Jednotlivá zastavení přitom jsou ve špatném stavu, u některých se dokonce nedochoval reliéf. Mám proto radost z toho, že se daří křížovou cestu postupně opravovat,“ uvedla místostarostka Daniela Hebnarová.
V roce 2019 byla restaurována zastavení číslo VI. a X., v roce 2020 přišlo na řadu zastavení číslo VIII. Loni přišlo na řadu zastavení číslo II. Kamenná plastika (kartuš) tohoto zastavení se nedochovala, proto byla vytvořena na základě fotografie publikované v knize Ludvíka Páleníčka z roku 1945.
„Obnova této kartuše přišla na 270 tisíc korun, z toho 212 tisíc korun činila dotace ministerstva kultury z programu Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností. Ze stejného programu bylo dříve podpořeno i restaurování tří předchozích zastavení. Rádi bychom v dalších letech pokračovali s restaurováním zbývajících zastavení,“ uvedl ředitel KTS Marian Vítek.
Křížovou cestu tvoří čtrnáct zastavení v podobě kamenných obelisků z pískovce umístěných na podstavcích. Na jejich vrcholu je kovaný kříž, na čelní straně sloupu je připevněna oválná kamenná plastika z pískovce s pašijovým výjevem. Kartuše pocházejí z 19. století. Jednotlivá zastavení jsou vysoká 420 až 470 centimetrů.
Zastavení křížové cesty stojí při cestě podél vnitřní strany západní hřbitovní zdi. Byla sem přemístěna z původního místa u zaniklé kaple svaté Barbory na vrchu Barbořina v západní části města. Křížová cesta se pod vrchem Barbořina začala stavět v roce 1762. Jednotlivá zastavení byla přemístěna na kroměřížský hřbitov v letech 1998 a 1999. Vzhledem ke stavu některých křížů byly u některých zastavení použity slepé kartuše.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV