„Vyhláška byla přepracována a rozšířena. Reagujeme na požadavky Moravského rybářského svazu, ale i jednotlivých občanů a naší městské policie, kteří všichni poukazují na problémy spočívající ve stanování, nocování, rozdělávání ohňů a s tím související nepořádek a problémy s hygienou v různých lokalitách města,“ uvedl starosta Tomáš Opatrný.
V Kroměříži aktuálně platí vyhláška z roku 2012, kde jsou v příloze konkrétně vymezeny jednotlivé lokality a ulice, kterých se tato vyhláška týká. Podle tvrzení rybářské stráže lidé, kteří porušují pravidla, se na zmíněnou vyhlášku odkazují s tím, že revíry štěrkoviště Hráza (Hrubý rybník nebo Bágrák), Šlajza a Medkovy rybníky, ve vyhlášce uvedeny nejsou. Chybí v ní i v minulých letech městem vybudované odpočinkové a rekreační areály Šlajza a Barbořina.
Máte důvěru k instituci papeže coby hlavy katolické církve?Anketa
„Nově se ve vyhlášce nevymezuje veřejné prostranství přesným výčtem jednotlivých ulic a náměstí města a místních částí. Vychází se ze zákonné definice, podle které jsou veřejným prostranstvím všechna náměstí, ulice, tržiště, chodníky, veřejná zeleň, parky a další prostory přístupné každému bez omezení, tedy sloužící obecnému užívání, a to bez ohledu na vlastnictví k tomuto prostoru,“ poznamenala právnička městského úřadu Andrea Nevřalová.
Velkou část zmíněných potíží mají na svědomí osoby bez přístřeší. Město se v rámci svých možností snaží situaci řešit. Loni například zprovoznilo novou digitální kameru, která monitoruje lokalitu pod kostelem Panny Marie ve spodní části Riegrova náměstí. Jedná se o místo, které hojně vyhledávali bezdomovci, kteří zde znečišťovali veřejné prostranství, působili hluk a pod vlivem alkoholu a jiných návykových látek se někdy k obyvatelům lokality i kolemjdoucím chovali agresivně. Městská vyhláška přitom konzumaci alkoholu na vymezených veřejných prostranstvích zakazuje.
Kamera by měla přispět k odhalení a prokázaní těchto přestupků. Městská policie totiž může proti nepřizpůsobivým lidem zakročit, jen pokud porušují zákon či městskou vyhlášku. I v takovém případě je ale problematické pachatele z řad bezdomovců potrestat – uložené pokuty neplatí a při přestupcích předávaných správnímu orgánu se strážníci často potýkají s důkazní nouzí. Radnice aktuálně řeší i problémy s nepřizpůsobivými občany na sídlišti Oskol. I zde městská policie zvažuje umístění kamery. Odbor služeb zase chystá odstranění některých laviček a oplocení dětského hřiště.
Radnice se také snaží učit bezdomovce pracovním návykům. V rámci programu Stravenka od ledna letošního roku uklízejí veřejná prostranství a za tuto práci pak dostávají stravenku – poukázku na plnohodnotné teplé jídlo. Do programu Stravenka se pravidelně zapojuje 15 až 20 osob z řad bezdomovců či sociálně slabých osob, které se aktuálně v Kroměříži pohybují.
K problematice bezdomovectví v Kroměříži pořádá město setkání s občany, které se uskuteční v úterý 20. května 2025 v 17 hodin v Klubu Starý pivovar.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV