Liberec: Díky jednání SML a MVV Energie CZ cena tepla vzroste méně

03.12.2011 9:23 | Zprávy

Modernizaci systému libereckým uživatelům tepla by měla přinést nová koncepce MVV Energie CZ a.s. Tu společnost představila svému třicetiprocentnímu společníku v Teplárně Liberec a.s., Statutárnímu městu Liberec, v září letošního roku.

Liberec: Díky jednání SML a MVV Energie CZ cena tepla vzroste méně
Foto: liberec.cz
Popisek: Detail liberecké radnice při západu slunce

Město následně sestavilo pracovní skupinu, jejímž cílem je především řešení systému zásobování teplem v blízké budoucnosti, a tedy i následného vývoje cen tepla v Liberci. Jednání, kterého se za SML zúčastnili Lukáš Martin, Roman Šotola a Petr Černý, již přinesla první výsledek: zmírnění růstu cen tepla pro obyvatele Liberce.

„S ohledem na společné vlastnictví Teplárny Liberec jsme vyzvali město k jednání a uzavření dohody o společném postupu na teplárenském trhu v Liberci," komentuje vznik pracovní skupiny Ing. Václav Hrach, Ph.D., předseda představenstva MVV Energie CZ. V pracovní skupině jsou zástupci obou akcionářů, tedy jak z MVV Energie CZ a.s., která je prostřednictví společnosti ENERGIE Holding většinovým vlastníkem Teplárny Liberec, a.s., tak i Statutárního města Liberec, které vlastní zbývajících 30% akcií.

Projednávaná modernizace přináší např. nové zdroje pro kombinovanou výrobu tepla a elektrické energie. Zároveň se však zabývá i maximálním využitím zařízení na energetické využití odpadů TERMIZO. Pro Liberec je podstatné skloubení odpadového hospodářství a výroby tepla tak, aby celý systém fungoval na cenově přijatelné bázi. MVV Energie CZ a.s. vlastní nyní i zařízení TERMIZO, proto je vhodné, aby akcionář vhodně upravil i dlouhodobou smlouvu o dodávce tepla z TERMIZO pro Teplárnu Liberec. Cena tepla, kterou TERMIZO vyrábí z odpadů a dodává Teplárně Liberec, je nepřímo svázána s cenou zemního plynu. Pokud se mění cena zemního plynu, a tedy i cena tepla pro domácnosti, mění se tak i cena tepla dodávaného ze zařízení TERMIZO. Pro domácnosti v Liberci je důležité propojení odpadového hospodářství s výrobou a distribucí tepla, ale celý tento systém musí fungovat tak, aby cena tepla byla pro domácnosti dostupná.

V současné chvíli, kdy se podstatně zvyšuje cena zemního plynu a daň z přidané hodnoty, je liberecká teplárna nucena tyto vlivy uplatnit do zvýšení cen tepla. Cena tepla se měla dle původního návrhu teplárny zvýšit o 92 Kč/GJ. Tento nárůst se dá rozdělit zhruba na třetiny. Třetinu navýšení představuje daň z přidané hodnoty (změna sazby z 10% na 14% od 1.1.2012), třetinu činí navýšení cen zemního plynu a třetinu (konkrétně asi 28 Kč/GJ v nejvyšší cenové kategorii) navýšení ceny tepla vyráběného z odpadu v TERMIZO. Právě uplatnění této třetí části zamýšleného navýšení ceny ale narazilo u radních města.

„Takovou konstrukci ceny jsme museli jednoznačně odmítnout. Není možné, aby lidé platili v ceně tepla něco navíc jenom proto, že teplárna nešikovně uzavřela smlouvu se spalovnou," dodává radní Petr Černý.

„Akceptovali jsme požadavek menšinového akcionáře teplárny Statutárního města Liberec.  Zvýšení cen tepla o část připadající na nákup tepla ze spalovny, tedy cca třetinu chystaného zvýšení, odložíme až do 30.9.2012. Tím budeme mít dostatečný časový prostor pro dohodu o budoucnosti systému zásobování teplem v Liberci a k dalším jednáním o již předložené revitalizaci systému dle návrhu MVV Energie CZ a.s. Věřím, že v případě dohody se bude možné trvalé zrušení vazby cen TERMIZO na ceny zemního plynu, což pomůže do budoucna utlumit citlivost cen tepla pro liberecké domácnosti na pohyb cen zemního plynu," komentoval požadavek města Václav Hrach.

Cena tepla k 1.1.2012 se tak místo 92 Kč/GJ zvýší o 63 Kč/GJ (v kategorii cen pro domácnosti) z důvodu zvýšení sazby DPH o 4% a díky zvyšující se ceně plynu. „Existuje však dohoda, že v případě, kdy cena plynu na trhu klesne, klesne rovněž odpovídajícím způsobem také cena tepla,", vysvětluje Roman Šotola.

„Jsem rád, že prozatím alespoň pro nejbližších pár měsíců můžeme libereckým odběratelům vyslat zprávu, že nedojde k tak razantnímu zvýšení, jaké měla původně teplárna v plánu. I do budoucna se budeme snažit zachovat ceny v únosné míře a naším cílem je minimalizovat ceny za teplo tak, aby centrální vytápění využívalo maximum uživatelů. Stále totiž patří mezi ekologičtější způsoby vytápění. I Statutární město Liberec má ve svém vlastnictví budovy napojené na centrální vytápění, je proto v zájmu SML, aby ceny zůstaly na co nejnižší úrovni. Navíc pro tyto budovy se obtížně hledají alternativní zdroje vytápění," říká Lukáš Martin, náměstek primátorky pro dopravu, rozvoj a technickou infrastrukturu.

Ceny tepla pro jednotlivé kategorie odběrů pro rok 2012 budou od 393 Kč/GJ bez DPH pro největší průmyslové odběratele do 752 Kč/GJ s DPH pro domácnosti při průměrné ceně 607 Kč/GJ bez DPH.

Více o Liberci ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: liberec.cz

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vyškov: Rozšiřování betlému pokračuje, povoz přepraví tři cestující

22:05 Vyškov: Rozšiřování betlému pokračuje, povoz přepraví tři cestující

Jeho narození je základem oblíbených zimních svátků a hraje důležitou roli v křesťanském liturgickém…