Jak přiblížila ředitelka knihovny Martina Vondráková, myšlenka nabídnout čtenářům knihobox vznikla už před delší dobou, kdy se služby různých výdejních boxů začaly rozšiřovat i v souvislosti s opatřeními během covidu.
„Ačkoli je knihovna otevřena 40 hodin týdně, může se stát, že provozní doba někomu například z pracovních či studijních důvodů nedostačuje. Takto si čtenáři mohou knihy vyzvednout nebo vrátit v čase, který jim vyhovuje,“ vysvětlila Martina Vondráková smysl knihoboxu. S novinkou se přišli seznámit také zástupci města v čele s místostarostou Petrem Panašem a vedoucí odboru školství, kultury, sportu a památkové péče Klárou Moščicovou.
„V případě, že si chce čtenář danou knihu prostřednictvím knihoboxu vypůjčit, zarezervuje si ji ve svém čtenářském kontu, kde jako místo rezervace zadá právě výdejní box. Ve chvíli, kdy bude kniha připravena, obdrží e-mail, obsahující číslo schránky a číselný kód, jehož pomocí schránku otevře. Na vyzvednutí objednaných knih má lhůtu tři dny,“ popsala ředitelka knihovny.
Použití návratového boxu je jednodušší. Po zvednutí vrchního víka stačí jen knihy nebo časopisy, pro které je tento box výlučně určen, vložit hřbetem napřed a víko opět zavřít. Podrobné informace k fungování knihoboxu jsou uvedeny na webových stránkách knihovny.
Náklady na pořízení výdejového i návratového boxu jsou dohromady zhruba 124 tisíc korun. Podobné knihoboxy nabízejí také další knihovny v republice, například v Plzni, Hodoníně, Klatovech, Ústí nad Labem nebo v Litvínově.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV