Litoměřice: Geotermální projekt má velkou šanci získat podporu

15.10.2022 11:47 | Tisková zpráva

Skvělá zpráva pro Litoměřice. Brusel pošle 40 miliard korun České republice na pomoc třem strukturálně postiženým regionům (Ústeckému, Karlovarskému a Moravskoslezskému kraji), charakteristických silnou závislostí ekonomiky na fosilních palivech, těžké energetice a průmyslových procesech s vysokými emisemi.

Litoměřice: Geotermální projekt má velkou šanci získat podporu
Foto: litomerice.cz
Popisek: Litoměřice

Litoměřice, jež svým geotermálním projektem představují jedno z řešení pro tzv. novou energetiku, tak mají velkou šanci na finanční podporu dosáhnout. Projekt SYNERGYS - systémy pro energetickou energii, jehož hlavním cílem je využití mělké a hlubinné geotermální energie, budování podzemních zásobníků tepla, výroba tzv. zeleného vodíku apod., již Ústecký kraj zařadil mezi strategické projekty. Je tedy velmi pravděpodobně, že v operačním programu Spravedlivá transformace bude podpořen. Do našeho kraje a Litoměřic by tak mělo doputovat až 1,25 miliardy korun.

„Mám z toho obrovskou radost. Téměř dvacet let náročné a v mnoha ohledech průkopnické práce, provázené donedávna jistým nepochopením strategického významu geotermální energie jak ze strany státu, tak i Evropské unie, snad již konečně bude korunováno úspěchem,“ neskrývá radost starosta Ladislav Chlupáč, který byl jedním z těch, co stáli u zrodu myšlenky využití tohoto široce dostupného obnovitelného zdroje energie.

Nutno však podotknout, že nositelem projektu SYNERGYS není město Litoměřice. To se totiž postupem let v zájmu dosažení co nejvyšší efektivity prací spojilo s akademickou sférou v čele s Univerzitou Karlovou a Českou geologickou službou, pod jejíž taktovkou přípravy projektu probíhají a finišují. Město nicméně zůstává strategickým partnerem, protože na jeho pozemcích bude projekt realizován. Vložené náklady se tak městu již brzy začnou vracet například ve formě pronájmu pozemků, pronájmu již realizovaného dvoukilometrového průzkumného vrtu apod.

Anketa

Jste ještě schopni zajistit si dostatek kvalitního jídla?

16%
hlasovalo: 16317 lidí

Vrtat se však v Litoměřicích má již počátkem příštího roku, zatím do menší hloubky než plánovaných 3,5 kilometru. Díky paralelně probíhajícímu mezinárodnímu projektu PUSH-IT z evropského programu HORIZON Europe totiž budou realizovány dva pilotní vrty do hloubky cca 500 metrů s cílem zjistit detailní geologické a hydrogeologické poměry, jež mají klíčový vliv na celkovou energetickou kapacitu podzemních zásobníků a pomohou zpřesnit nastavení celkového počtu vrtů a jejich konečnou technický design. „Na realizaci těchto pilotních vrtů, které velmi dobře doplňují současné přípravné práce, již máme k dispozici téměř 800 tisíc euro,“ informoval manažer geotermálního projektu Antonín Tym.

Jaký je předpokládaný harmonogram prací? Přípravný rok 2023 bude zaměřen na vyhodnocování dat získaných z pilotních vrtů, na dopracování projektu mělkých a hlubinných vrtů a na zahájení výběrových řízení na dodavatele vrtných prací. Klíčové bude také sestavení realizačního týmu, jehož významnou část mají tvořit zahraniční experti z celé Evropy.

Práce na mělkých vrtných polích a prvním hlubinném vrtu mají být zahájeny v roce 2024. První „geobaterie“ (podzemní zásobníky tepla) by mohly být hotové během roku 2025. Postupně bude dokončen i druhý hlubinný vrt s očekávaným spuštěním o rok později. „Pokud vše půjde podle navrženého plánu,“ podotkl Antonín Tym.

Nezbytným předpokladem přitom je spolupráce s místní výtopnou MVV Energie CZ, jež se nyní ale převádí do vlastnictví novému majiteli. V případě úspěšné realizace projektu SYNERGYS získáme zdroj tepla, které bude prostřednictvím distribuční sítě vlastněné touto společností rozváděno do domácností.

Vybrané cíle projektu SYNERGYS:

  • realizovat soubor pilotních technologií: hlubinná GTE, podzemní zásobníky tepla, výroba vodíku a další obnovitelné zdroje energií (OZE)
  • rozvinout evropsky významnou testovací infrastrukturu pro využívání geoenergií a integraci OZE
  • vytvořit nové odvětví geoenergií absorbující odborníky z utlumovaného důlního a energetického sektoru

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Opava: Inline areál má nové ekologické vybavení

7:37 Opava: Inline areál má nové ekologické vybavení

Inline areál v sousedství víceúčelové sportovní haly v Žižkově ulici se probouzí do druhé sezony své…