Most: Památník hornických tradic a důlních neštěstí

10.01.2022 16:59 | Tisková zpráva

Statutární město Most se dlouhodobě hlásí k hornickým tradicím a hornictví jako takovému. Pro uctění hornických tradic, ale i památky jejich obětí bylo navrženo zřídit pietní místo, na jehož absenci dlouhodobě poukazuje část veřejnosti i významné osobnosti a subjekty města Mostu.

Most: Památník hornických tradic a důlních neštěstí
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Most

Výběr vhodného místa vycházel z významu památníku a jeho odkazu a zároveň z charakteru okolního veřejného prostranství. Takové parametry splňuje jižní okraj náměstí Velké mostecké stávky v centru města. Jde o prostor, který pro tento počin bude reprezentativní a přidá budoucímu památníku na důležitosti, aby odkaz sdělení připomínky hornických tradic v Mostě působil intenzivně a nepřehlédnutelně a zároveň citlivě.
Za účelem získání hodnotného návrhu pro realizaci památníku byla vypsána otevřená výtvarná soutěž, která proběhla na konci roku 2020.

Celkem se zúčastnilo 17 soutěžních návrhů.

Hodnocení soutěžních návrhů (1. - 3. místo)

1. místo – soutěžní návrh č. 6:
Jakub Klaska LTD, 43 Loddiges Road, E96PW, Londýn, Velká Británie, registrační číslo v Anglii a Walesu 11726245
Odměna 90 000,- Kč

2. místo – soutěžní návrh č. 8:
MgA. Róbert Palúch, Karola Salvu 2004/10, 034 01 Ružomberok, Slovensko, IČO: 02592835
Odměna 60 000,- Kč

3. místo – soutěžní návrh č. 15:
Matouš Vepřek, Skrýšov 17, 257 03 Jankov, okr. Benešov, IČO: nevydáno
Odměna 30.000,- Kč

Vítězný návrh
Cena díla
1.750.000,- Kč bez DPH

Výtvarné řešení díla, ideový záměr

Hlavním motivem památníku je samotná zem. Je využito stávajícího trávníku, z něhož se část zelené plochy nadzvedává a transformuje do objektu památníku, čímž dává nahlédnout pod povrch. Tato odkrytá vnitřní část objektu se zvedá do výšky v ladném natočení směrem do náměstí a k budově REPRE a utváří vertikální stěnu, která skýtá divákovi pocit stísněnosti a dojem že se na něj valí, či že se sám ocitá pod zemí a vnímá tíhu hmoty nad sebou, což je vzhledem k tématu zásadní. Vnitřní část objektu se zvedá do výšky a utváří tak stěnu asi 6 m vysokou. Majestátní zeď a její vertikalita v rámci celého prostoru vytváří dojem oltáře, čímž podporuje efekt pietního místa, kde je možné projevit smutek nad oběťmi těžby a důlních neštěstí.

Tato prohnutá stěna je tvořena jako reliéf poznamenané krajiny uhelné pánve, rýh a řezů v lomu, vrstev země, záznam struktury těžených materiálů, tímto vynesených na povrch. Zároveň může naznačovat i rýhy v životech lidských, především v případě obětí důlních neštěstí. Ostré ohraničení památníku je v souladu s celkovou atmosférou náměstí. Prohnutím a natočením, obzvlášť pak organicky tvarovaným reliéfem objektu dotváří kontrast k prostředí ostrých linií brutalistní architektury v bezprostředním okolí. Zásadním materiálem je beton, v tomto místě významný pro své konotace k prostředí. Drsný betonový povrch vnitřku památníku je v určitých místech prolnutý zrezlými kovovými plochami, jež symbolizují těžební technologie a rýpadla a další těžké stroje, jež se k těžbě používají.

Hmotové řešení v kontextu se širším okolím

Ostré ohraničení památníku je v souladu s celkovou atmosférou náměstí. Prohnutím a natočením, obzvlášť pak organicky tvarovaným reliéfem objektu dotváří kontrast k prostředí ostrých linií brutalistní architektury v bezprostředním okolí.

Popis zvolených materiálů a technické řešení

Zásadním materiálem je tedy beton, v tomto místě významný pro své konotace k prostředí. Tento hrubý reliéf je zčásti doplněn narezlou kovovou aplikací, jež tuto drsnou plochu oživuje.

Z vrchní strany je památník porostlý zelení (popínavými rostlinami) až do vrchu objektu. Dotváří dojem obyčejného pruhu trávníku uprostřed města, z kterého se část najednou nadzvedává a odkrývá co je pod povrchem.

Popínavé rostliny, konkrétně přísavník a břečťan, se budou v budoucnu navzájem podpírat a vytvářet si stín, dokážou porůst celá záda památníku a dotvořit tak efekt stále zelené plochy. Břečťan je i velice vhodnou a užívanou pietní rostlinou a dokáže tak dodat místu odpovídající charakter.

Celý objekt vyžaduje solidní vyztužení, vnitřek památníku tedy vyplňuje armatura a ocelová konstrukce, stejně tak je objekt ukotven na masivní betonové nosné desce.

Výroba památníku byla realizována ve firmě Best Polerady, kde byl do částečně polystyrenové, částečně dřevěné formy odlit výsledný tvar. Ten se odléval i převážel ve dvou kusech, které byly sesazeny a kotveny poté přímo na místě náměstí Velké mostecké stávky.

Proces výroby polystyrenové formy byl inspirován ubýváním těžené krajiny, tudíž se podobným způsobem, jako se obrábí daná část země, obráběla i forma, do níž byl památník následně odlit.

Památník je široký 5,5 metrů, výšky dosahuje v nejvyšším bodě 6 metrů.

Složení odborné poroty, která vybrala vítězný návrh

Porota:
Mgr. Lada Semecká, Fakulta umění a designu, UJEP
Richard Loskot, Fakulta umění a architektury, TU Liberec
Doc. PhDr. Tomáš Pavlíček, PhD., Fakulta umění a designu, UJEP
Mgr. Jan Paparega, primátor
Ing. Vlastimil Vozka, člen Rady města Mostu
Zbyněk Jakš, ředitel Podkrušnohorského technického muzea a předseda Spolku severočeských havířů Most
Akad. Arch. Petr Nesládek, externí architekt města Mostu

Přizvaní odborníci:
Ing. Iva Mazurová, vedoucí ORaD, MmM
Ing. Tomáš Brzek, vedoucí OŠKaS, MmM
Ing. Olga Vyleťalová, vedoucí odd., OI, MmM

Sekretář soutěže:
Ing. František Jirásek, vedoucí OI, MmM

Postup realizace díla a úpravy vzhledu díla
V průběhu realizace díla byl schválen vzhled reliéfu (čelní strany) i vzhled zelené stěny (zadní strana) díla. Konečného vzhledu dosáhne památník cca po 2 letech, tedy až doroste zelená stěna z popínavých rostlin. Dílo bylo současně navrženo do nového parteru, který bude realizován v rámci rekonstrukce budovy REPRE.

Další soutěžní návrhy

Informace o soutěžních návrzích, které se umístily na 2. a 3. místě

2. MÍSTO ZDE

3. MÍSTO ZDE

Více informací k architektonické soutěži na umělecké dílo "Památník hornických tradic a důlních neštěstí v Mostě" ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Uherské Hradiště: Slavnostní rozsvěcení vánočního stromu

22:41 Uherské Hradiště: Slavnostní rozsvěcení vánočního stromu

V pátek 29. listopadu se na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti rozsvítí vánoční strom. Souběžně …