Zanedbaný park by se měl proměnit v místo vhodné pro odpočinek, relaxaci a sport. Koncepci revitalizace schválili na svém posledním jednání zastupitelé města a ve středu se s ní seznámili také občané města na veřejné prezentaci.
Projekt Revitalizace Parku na Špici řeší území vymezené soutokem řek Labe a Chrudimka a Spojilským odpadem. Jeho autorem je Ateliér M1 architekti s.r.o., který byl vybrán ve veřejné soutěži. Mezi hlavní cíle projektu patří pomocí lávky přes Chrudimku napojit park na centrum, oživit tuto část města a umožnit denní rekreaci obyvatel všech věkových kategorií, včetně vybudování přiměřeného zázemí. „Mám představu, že to bude zelené místo pro aktivní odpočinek. Projekt navazuje na plánovanou revitalizaci Tyršových sadů a obnovu zeleně v tomto území. Realizace projektu je navíc jedním z cílů, který jsme si vytyčili v programovém prohlášení Rady města,“ říká náměstek primátorky zodpovědný za projekt František Brendl.
Konkrétní podobu získal projekt v posledních měsících. „V září 2011 projektant zpracoval jednoduchou studii, která byla opakovaně projednána v Komisi pro urbanismus a architekturu. Každý týden se navíc schází přípravný výbor pod vedením pana náměstka Brendla. Těchto koordinačních schůzek se podle potřeby účastní zástupci projektanta, jednotlivých odborů magistrátu a Městského obvodu I. Na začátku ledna pak byl projekt představen zástupci projektanta celému vedení města,“ vysvětluje Karolína Koupalová z odboru hlavního architekta.
Rozpočet projektu počítá s částkou 39 milionů korun a je součástí Integrovaného plánu rozvoje města (IPRM). Do připravovaného rozpočtu projektu do IPRM se ovšem některé představy architektů nepodařilo dostat. Jedná se například o lávky přes Labe a Čičák, molo plovárny, dvě mola u loděnice, část herních objektů dětského hřiště nebo odbahnění a zprůtočnění Čičáku. „Jedná se o části, které nesníží funkčnost parku. Vše důležité a nezbytné v projektu je. Pokud město v budoucnosti sežene finanční prostředky, může park dokončit a vyšperkovat. Jedinou záležitostí, kterou bude v budoucnosti nezbytně nutné zrealizovat, je lávka přes Labe,“ vysvětluje František Brendl.
Do rozpočtu projektu do IPRM se nevešla ani rekonstrukce kanoistické loděnice. Sportovci by se ale svého zázemí měli přece jenom dočkat. „Projekt modernizace loděnice by měl do IPRM podat samostatně oddíl TJ Synthesia. Příprava projektu je koordinována s městem tak, aby jeho realizace mohla probíhat současně s revitalizací parku,“ upřesňuje Brendl.
Projekt Revitalizace parku Na Špici už má v současnosti zpracovanou dokumentaci pro územní řízení, která je připravena na projednání s dotčenými orgány státní správy, správci sítí a dalšími účastníky územního řízení. Po středečním veřejném projednání, a po projednání s účastníky územního řízení, budou do projektu zapracovány relevantní připomínky a na stavebním úřadě bude zažádáno o územní rozhodnutí. Následovat budou další kroky (žádost o rozhodnutí o povolení kácení dřevin, zpracování dokumentace pro stavební povolení, žádost o vydání stavebního povolení, zpracování prováděcí dokumentace a dokumentace pro výběr dodavatele, výběr dodavatele stavby….), které povedou k realizaci projektu během roku 2013.
Více informací o projektu mohou občané města najít na samostatném mikrowebu magistrátu, který bude pro tento projekt spuštěn do pátku 3. února.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pardubice.eu