Pardubice se připravují na Velikonoce

30.03.2025 7:04 | Tisková zpráva

Pardubice se pomalu začínají obklopovat velikonoční atmosférou. V průběhu dubna bude ve městě probíhat pestrý program plný tradic, umění a zábavy pro celou rodinu. Město chce připomenout a zachovat Velikonoce v tradiční podobě, ale také nabídnout nové a kreativní způsoby, jak si sváteční období užít.

Pardubice se připravují na Velikonoce
Foto: pardubice.eu
Popisek: Pardubická radnice

„Velikonoce jsou v Pardubicích každoročně jednou z významných jarních událostí. Pozitivní zpětnou vazbu jsme měli na loňskou výzdobu na náměstí Republiky, kde jsme instalovali obří velikonoční vejce a slaměné zajíce a místo se rázem stalo vyhledávaným fotokoutkem pro obyvatele města i jeho návštěvníky. Letos jsme se rozhodli výzdobu zopakovat a rozšířit ji z prostoru vedle kostela svatého Bartoloměje do Tyršových sadů," zve na pardubickou novinku - Velikonoční procházku náměstkyně primátora Pardubic Jiřina Klčová.

„Tyršovy sady se rozzáří barvami díky šesti obřím malovaným kraslicím, jejichž autory jsou profesionální i dětští výtvarníci z Galerie města Pardubic, Domu dětí a mládeže BETA, obou pardubických základních uměleckých škol, Východočeského divadla a ZŠ Staňkova. Děti z dvanácti pardubických základních škol zdobí kraslice a společně jimi ověsí připravené břízky v parku. Tyršovy sady se rozehrají barvami a nápady pardubických výtvarníků, dětí i učitelů a my věříme, že jejich práci obyvatelé města ocení a potěší,“ doplnila slova náměstkyně Kristýna Macková z oddělení kultury.

Anketa

Má Andrej Babiš vaši důvěru? (Ptáme se od 25.3.2025)

81%
16%
hlasovalo: 16471 lidí

Kromě Tyršových sadů se velikonoční program odehraje na dalších místech. Východočeské muzeum připravuje Velikonoční stezku a tematický program na pardubickém zámku. V Mázhausu se otevře výstava o velikonočních tradicích a pověrách.

Zájemci si mohou uplést pomlázku na workshopech s mistry košíkáři nebo se zapojit do interaktivní hry Hon na Moranu. „Letos jsme program opět rozšířili a nabídneme nejen velikonoční výstavy, ale i trhy, workshopy a spoustu dalších aktivit. Návštěvníci si mohou prohlédnout tradiční velikonoční výzdobu, naučit se plést pomlázky a budete připraveni na Velikonoční pondělí," říká ředitelka Informačního centra Pardubice Miloslava Christová. 

Velikonoce ve vzdělávacím centru SFÉRA nabídnou originální a kreativní způsoby, jak přivítat jaro. „Připravili jsme workshopy, kde si vlastnoručně upletete pomlázku nebo vytvoříte jarní věnec. Pro děti jsme přichystali interaktivní programy plné kouzel a příběhů," láká na program Tereza Všetečková ze SFÉRY. „Jaro přivítáme také v rámci interaktivních programů pro děti plných kouzel a příběhů, nabídneme také možnost ušít si něco nového na sobotní krejčovně, aby vás nepokakal velikonoční beránek. A pokud vás zajímá, jak příroda využívá fotosyntézu k probouzení ze zimního spánku, určitě se zastavte v laboratoři přírodopisu.“

Vedle toho se mohou návštěvníci těšit na Velikonoce v Perníkové chaloupce, tradiční jarmarky, dílny v Památníku Zámeček nebo speciální velikonoční jízdy historickým vlakem a trolejbusem. 

Podrobný program je dostupný na webu ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

Které daně?

Které daně jste konkrétně snížili?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Liberec: Máte nápad? Sem s ním! Dáme vám na to 10 milionů korun

10:46 Liberec: Máte nápad? Sem s ním! Dáme vám na to 10 milionů korun

Už popáté zapojuje statutární město Liberec občany do rozhodování o tom, jak radnice naloží s částí …