Plzeň: Velká synagoga bude v plné kráse otevřena příští rok

20.09.2021 8:38 | Tisková zpráva

Celkové náklady na opravy a restaurování dosáhnou 100 milionů korun, 95 procent je hrazeno prostřednictvím dotací Evropské unie, zbytek hradí Židovská obec Plzeň. Stavební a restaurátorské práce jsou už za svou polovinou. Slavností otevření je naplánováno na jaro příštího roku.

Plzeň: Velká synagoga bude v plné kráse otevřena příští rok
Foto: plzen.eu
Popisek: Plzeňská radnice

„V budově Velké synagogy máme za sebou většinu restaurátorských i stavebních prací. Během léta pracovali stavebníci a restaurátoři především v rabínském domě a v prostoru mezi domem a synagogou,“ uvedl předseda Židovské obce Plzeň Jiří Löwy. „Rabínský dům nebyl nikdy opravován, byl ve špatném stavu,“ dodal Jiří Löwy. Upřesnil, že v budově Velké synagogy k hlavním stavebním pracím patřilo například vybudování nového jeviště, které je oproti původnímu značně rozšířené a bude se zasouvat do země.

„Dále už byly také například opraveny všechny omítky uvnitř a jsou zrestaurovány téměř veškeré malby,“ dodal s tím, že tyto náročné práce se týkaly zvláště klenby a jednotlivých rozet, které jsou každá jiná, a tak restaurátoři nemohli pracovat se šablonami. Navíc výmalba má mnoho detailů, které vyžadovaly práci mnoha desítek rukou s nejjemnějšími štětečky.

V dílnách restaurátorů a řemeslníků jsou také renovovány různé předměty či vyráběny jejich repliky. „Například se nedochovala téměř žádná osvětlení. Přežily jen dvě plynové lampy, a to proto, že byly na nepřístupných místech, a fragmenty lustrů. Repliky osvětlení tedy vznikají podle těchto fragmentů či podle dochovaných dobových fotografií. Vše konzultujeme s památkáři. A musím říci, že s nimi spolupracujeme dlouhodobě a vždy jsme našli společnou řeč,“ podotkl Jiří Löwy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Myslíte, že je Trump ,,Putinův agend"?

Proč jde podle vás na ruku Putinovi, a proč se snaží oslabit Evropu? Vždyť upřímně ona je dost slabá i bez něj - bohužel.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jablonec nad Nisou: Vyšperkuj Jablonec má více než stovku nových námětů

13:05 Jablonec nad Nisou: Vyšperkuj Jablonec má více než stovku nových námětů

Celkem 106 návrhů, jak vylepšit město, dorazilo do aktuálního programu participativního rozpočtu Vyš…