Počet dětí s psychickým problémy dramaticky roste, Praha problém řeší

11.11.2024 13:06 | Tisková zpráva

Zatímco nárůst dospělých pacientů v psychiatrické péči se v Praze za posledních 10 let téměř nezměnil, nárůst byl jen o 8 %, u dětských psychiatrických pacientů do 19 let počet naopak rapidně stoupl.

Počet dětí s psychickým problémy dramaticky roste, Praha problém řeší
Foto: Hans Štembera
Popisek: Praha, logo

Ještě v roce 2013 v Praze bylo evidováno 4 738 dětských psychiatrických pacientů, v roce 2023 jich bylo již 8 311. Trend nárůstu bude podle prognózy pokračovat. Za dvacet let by se v Praze počet dětských psychiatrických pacientů mohl dostat až na 23 tisíc.

„Péče o duševní zdraví je mou absolutní prioritou a ukazuje se, že to je potřeba, protože naši předchůdci toto téma bohužel dost opomíjeli. Nejnovější data z Ústavu zdravotnických informací a statistik od profesora Ladislava Duška bohužel jen potvrzují to, na co už nejen dlouhou dobu upozorňuji, ale na čem už i intenzivně v Praze spolupracujeme s odborníky. Nárůst dětí s některými psychiatrickými poruchami kupříkladu až na trojnásobek u depresí nebo pětinásobek u poruch osobnosti je skutečně alarmující a zavazuje všechny politiky, aby toto téma začali brát skutečně vážně,“ komentuje závěry nejnovější analýzy náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro oblast zdravotnictví Alexandra Udženija.

Dnes zveřejněná analýza mimo jiné potvrzuje, že Praha má oproti ostatním krajům výsostnou pozici s ohledem na počet úvazků v oboru psychiatrie. Přesto všechno se ale ukazuje, že lékařů v tomto oboru není dost ani v Praze, která vždy bývala pro mladé lékaře atraktivní z mnoha důvodů, a tento nepříznivý stav se bude ještě dále prohlubovat.

„Průměrný věk psychiatra v Praze v roce 2023 byl 54 let. Ale pozor – více než pětina je jich starší 65 let, lze tedy očekávat, že významná část odborníků brzy skončí svou praxi. Navíc přibližně každý třetí psychiatr v Praze je starší 60 let. To znamená, že nám psychiatři stárnou a není jasné, kdo jejich místa zaplní, až se rozhodnou s aktivní prací skončit. Je třeba v maximální možné míře využít zvýšený počet absolventů – lékařů, které začnou lékařské fakulty produkovat již příští rok, a tyto mladé lékaře motivovat mimo jiné k výběru odbornosti psychiatrie,“ upozorňuje na závažnost situace ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistik Ladislav Dušek.

Nárůst počtu dětských psychiatrických pacientů potvrdili na odborném semináři „Duševní zdraví obyvatel Prahy – dnes a v budoucnosti“ také lékaři z první linie, kteří se potkávají s psychiatrickými pacienty dnes a denně ve své lékařské praxi. Seminář uspořádala náměstkyně primátora Alexandra Udženija pod záštitou předsedkyně Výboru pro zdravotnictví PSP České republiky Zdenky Němečkové Crkvenjaš. Vedle Michala Považana, primáře Dětského oddělení Psychiatrické nemocnice Bohnice, a Jany Augustínové, primářky klinické části Kliniky pediatrie a dědičných poruch metabolismu VFN, na konferenci vystoupil také Martin Anders, přednosta Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze a člen předsednictva České lékařské společnosti JEP.

„Psychiatrických odborníků není dostatek nikde v republice, a to ani v Praze, která je na tom v porovnání s ostatními kraji nejlépe. Množství dětských pacientů pak přesahuje možnosti odborníků a následkem toho mají velmi ztíženou situaci kolegové pediatři.  Dětský praktický lékař v Praze se v zásadě denně setkává s pacientem, který potřebuje především intervenci v oblasti duševního zdraví, tj. pedopsychiatrickou péči. Situaci tak vnímáme jako vážnou, a proto vítáme aktivitu hlavního města Prahy v tomto oboru. Dovolím si říct, že Praha je v porovnání s ostatními kraji v oblasti duševního zdraví významně lépe, a to i díky aktivitám a podpoře paní náměstkyně Udženije,“ popsal aktuální situaci Martin Anders.

„V Praze skutečně nesedíme se založeným rukama, ale snažíme se s tím něco dělat.  Před pár týdny jsme na Zeleném pruhu otevřeli úplně první perinatální centrum duševního zdraví v naší zemi zaměřené na poradenství a odbornou pomoc pro nastávající i čerstvé maminky. Stejně tak už je nějaký čas v provozu nové Krizové centrum pro děti a mladistvé v Praze 2. A od nového roku vznikne naše nová pražská příspěvková organizace Zahrada pro duši, která bude garantem celé pražské sítě duševního zdraví,“ představila hlavní kroky v této oblasti Alexandra Udženija.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vyškov: Rozšiřování betlému pokračuje, povoz přepraví tři cestující

22:05 Vyškov: Rozšiřování betlému pokračuje, povoz přepraví tři cestující

Jeho narození je základem oblíbených zimních svátků a hraje důležitou roli v křesťanském liturgickém…