„Beseda se bude jmenovat Cestovatel a jeho 10 P a bude pojednávat o věcech pro cestování nezbytných, ale také o věcech doporučeníhodných, vše založeno na vlastních celoživotních zkušenostech,“ dodává Petr Lachnit.
Vášeň pro cestování se u Jaromíra Lisého objevila již v útlém věku. V roce 1937 coby student gymnázia získal stipendium na studium ve Francii – a tak začalo jeho cestování. O velikonočních prázdninách roku 1938 jeli všichni žáci tzv. české sekce lodí francouzských skautů do Neapole, odtud na Sicílii, a pak do Tunisu. Po válce vystudoval a součástí jeho práce se staly mimo jiné návštěvy veletrhů v zahraničí - Poznaň, Curych, Izmir, cesta do Istambulu atd. Později následovaly dlouhodobé služební pobyty v Budapešti, v Damašku a návštěvy Libanonu a Iráku. Pro jeho dobrodružnou povahu byly zajímavé a přitažlivé situace, které mnozí vnímali jako nebezpečné a nepříjemné. Byly to například návštěvy v súku nebo cesta do pouště a pobyt v ní. Později, již v důchodovém věku, se zúčastnil mnoha turistických a poznávacích zájezdů, většinou jako jejich vedoucí a průvodce. Na základě těchto zkušeností si sám, coby průvodce, stanovil zásadu maximální poctivosti. „Není totiž hanba přiznat, že něco nevím, protože lidé poznají šestým smyslem, jedná-li se s nimi poctivě, nebo ne,“ přibližuje svoje krédo.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV