Únorová výstava ve smíchovském komunitním centru nese název „Papírová krajina“ a podle svého autora je přemítáním o klasické krajinomalbě, ukotvené v dnešní době a pokusem o odpověď na otázku - nakolik je papír nosné médium při tvorbě obrazu? Milan Pokorný se nespokojil s „omezením“ historií ověřeného a plnohodnotného principu koláže a příbuzných technik. Chce papírem „malovat“, a v souvislosti s tím vyvstávají další otázky. Lze vyjádřit nekonečný prostor, genezi prolákliny, tvarování pocitů? Unese nás všechny krajina, kterou obýváme, a potažmo i krajina v nás?
Milan Pokorný se narodil v roce 1959, při studiu na FA ČVUT se v Ústavu výtvarné tvorby (pod vedením docenta Jaroslava Kříže) seznámil s problematikou výtvarného díla. To, podpořeno přednáškami a semináři Jiřího Ševčíka a Rostislava Šváchy, ovlivnilo jeho následné životní putování za uměním - nejprve do Divadla na Vinohradech a poté k Československým cirkusům a varieté. Od roku 1992 pracuje v polygrafii. V letech 2012 až 2016 byl členem Nového sdružení pražských umělců. V roce 2017 byl přijat mezi členy Asociace jihočeských výtvarníků a do FF16, což je volný spolek výtvarníků, jehož členové postihují širokou plejádu výtvarných oborů.
„Výtvarné práce Milana Pokorného i osobní setkání s ním během zahájení výstavy pro mne bylo přínosným a inspirativním zážitkem. Vystavené výtvarné práce přímo vybízejí k procházce krajinami vnitřních světů" uvádí radní JUDr. Petr Lachnit a dodává "Výstavní činnost coby součást aktivit našeho komunitního centra Prádelna plně podporuji, neboť se jedná o další funkční model komunitně kulturní činnosti v moderním pojetí sociální práce. Navíc výstavy představují kulturní i společenské obohacení nejširší veřejnosti.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV