Město Pardubice patří mezi dlouhodobé podporovatele zařízení, a především mezi Městskou policií Pardubice a záchrannou stanicí funguje skvělá spolupráce.
„Se Záchrannou stanicí Pasíčka máme jako město dlouhodobou spolupráci. Pokud se na území Pardubic zraní volně žijící zvíře, které nelze umístit do našeho městského útulku, právě Pasíčka jsou místem, kam je možné ho převézt. Pomáhají nám s tím buď naši městští strážníci, nebo sami dobrovolníci. Nejčastěji jde o větší zvířata – třeba srnky, lišky, dravce nebo sovy. Díky novým léčebným voliérám bude jejich cesta zpět do přírody zase o něco snazší,“ uvedla náměstkyně primátora pro životní prostředí Jiřina Klčová.
Je dobře, že máme přímou volbu prezidenta?Anketa
„Z Pardubic se do stanice nejčastěji dostávají ježci, poštolky a káňata. Finanční podpora města míří přímo na péči o tato zvířata. Nově otevřený komplex léčebných voliér zahrnuje jak léčebné komory pro intenzivní péči, tak rozletové voliéry – například pro sovy, dravce, nebo vodní ptactvo. Tyto prostory slouží zvířatům k rehabilitaci před jejich návratem do volné přírody,“ dodala náměstkyně Jiřina Klčová.
Stanice v Pasíčkách se kromě záchrany zvířat věnuje i ekologické výchově. Probíhají zde ekovýchovné programy pro mateřské, základní i střední školy. Také pardubické školy sem rády dojíždějí. Programy jsou přizpůsobeny věku účastníků a probíhají jak ve vnitřních prostorách, tak v terénu – mimo jiné v nedaleké přírodní rezervaci Toulovcovy Maštale. Expoziční část areálu tvoří trvale handicapovaní jedinci naší fauny, kteří slouží nejen jako adoptivní rodiče pro mláďata, ale i jako součást vzdělávacích aktivit.
Návštěvníci tak mají možnost seznámit se zblízka s živočichy, kteří běžně žijí v české přírodě, a dozvědět se více o jejich ochraně. Pasíčka pečují zejména o ptáky, kteří tvoří většinu pacientů – od dravců se zlomeným křídlem po mláďata vypadlá z hnízd. Zvířata se do stanice dostávají z různých důvodů – střety s automobily, nárazy do skel, zaklínění v plotě či pády do jímek. Cílem je vždy jejich uzdravení a návrat zpět do volné přírody.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV