Od přerušení aktivit přímo v komunitních centrech se na základě předpokladu, že tento stav bude trvat zřejmě delší dobu, začala připravovat nová forma fungování alespoň části aktivit pro seniory. Konkrétně se jedná o pravidelné kurzy pro seniory, které jsou součástí projektu „Podpora komunitního života v Městské části Praha 5“, spolufinancovaného z operačního programu Praha - pól růstu. Patří k nim kurzy práce s počítačem, základy digitální fotografie a grafiky, řada jazykových kurzů, tvůrčí kurzy, jako kreslení nebo floristika, trénování paměti a v neposlední řadě několik druhů cvičení a pohybových aktivit, jako jóga či zdravotní gymnastika.
Od dubna se tak spustila distanční forma těchto aktivit v podobě on-line výuky, videolekcí, korespondenční výuky, domácích úkolů a cvičení, inspirací a podnětů k individuální aktivitě. „Podařilo se nám domluvit s takřka všemi lektory těchto kurzů, kteří připravují podklady pro své lekce. Pracovníci obou komunitních center vše zpracují, rozešlou e-mailem přihlášeným zájemcům a vybrané lekce zveřejní na vlastních webových a FB stránkách. Cílem je tímto způsobem realizovat co nejvíce kurzů, postupně fungovat dle původního harmonogramu v co nejširším měřítku. Zároveň vycházíme také z předpokladu, že většina zapojených seniorů disponuje určitou digitální gramotností – umějí pracovat s počítačem, využívají rozličné moderní komunikační nástroje apod., tudíž je to pro ně mimo jiné také příležitost vyzkoušet si své znalosti v praxi. Samozřejmě stále je pro případ potřeby k dispozici telefonická podpora a pomoc,“ přibližuje současný stav radní JUDr. Petr Lachnit.
Aktuálně v této době pandemie a nemožnosti fyzického kontaktu představuje pro seniory využití počítačů a tabletů ten nejdůležitější informační i komunikační kanál. „Žáci“ si již zvykli na pravidelné e-maily s úkoly a odkazy na inspirativní a zajímavá videa a informace. Dostávají nejen klasické úlohy a zadání jako ve škole, ale speciálně pro ně připravují zaměstnanci center ve spolupráci s lektory vlastní on-line videokurzy s lekcemi jógy, angličtiny nebo základů kresby či digitální grafiky. Kromě těchto pravidelných aktivit vyhlásilo např. Komunitní centrum Louka soutěž o nejzajímavější velikonoční dekoraci, Komunitní centrum Prádelna chystá virtuální prohlídku výstav v Galerii Prádelna apod. Senioři tak mají příležitost vyzkoušet si získané znalosti a dovednosti ve využití moderních technologií přímo v praxi. Předpokládáme, že zájem o získání znalosti práce s počítačem nebo tabletem po této zkušenosti z jejich strany ještě výrazně vzroste. Již nyní se ozývají senioři, kteří se nezúčastňovali dříve kurzů fyzicky, ale chtěli by se zapojit do aktuální distanční formy.
„Cílem je především udržet funkční naše seniorské komunity, které se v komunitních centrech vytvořily, povzbudit seniory k aktivitě, zůstat s nimi v kontaktu a zprostředkovat kontakty mezi nimi navzájem. Od spuštění této distanční formy vzdělávací a komunitní práce uběhl skoro měsíc a potvrzuje se, že ze strany seniorů je o ni zájem. Průběžně nám senioři píší, telefonují, oceňují, že na ně myslíme, a chtějí být v kontaktu. Potvrzuje se tak naše tvrzení, že komunitní centrum tvoří především lidé, komunita, která se kolem našich komunitních center Prádelna i Louka skutečně vytvořila,“ dodává JUDr. Petr Lachnit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV