„Často se setkáváme s názory lidí, jak jste mohli něco takového povolit, nebo proč to nezakážete. Chceme tedy přehlednou formou ukázat, co městská může a nemůže v procesu stavebního projektu dělat. Co přesto děláme nad rámec našich zákonných možností a také chceme ukázat v jaké fázi se v současné době nacházejí velké developerské projekty na území Prahy 5,“ říká radní pro územní rozvoj Zdeněk Doležal.
Speciál časopisu mimo jiné ukazuje, jak se městská část snaží přimět investory k určitým závazkům, i když k tomu nemá žádné legislativní nástroje. Přesto se daří domluvit finanční i nefinanční plnění pro danou lokalitu, kde developerský projekt vzniká. Například finanční příspěvky na rozvoj veřejné infrastruktury, investice do veřejného mobiliáře například vybudováním dětských hřišť či sportovišť, a v neposlední řadě třeba výstavbu městských bytů. Finanční i nefinanční příspěvek se přitom vypočítává podle daného koeficientu.
„Slušný developer či investor, kterých je dnes už naštěstí většina, si uvědomuje odpovědnost k veřejnému prostoru, který zpravidla významně ovlivňuje. My mu to nějakým způsobem připomínáme a snažíme se o vstřícnou dohodu, která je ku prospěchu nám všem,“ dodává radní Doležal.
Praha 5 patří v metropoli mezi průkopníky v uzavírání memorand o spolupráci s investory a developery. Inspirovalo se i vedení pražského magistrátu, které chce na podobném principu založit Fond spoluúčasti investorů na rozvoji veřejného prostoru.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV