„Všechny nás čeká finančně složitý rok s růstem cen energií a služeb. Městská část není výjimkou a musí si také stanovit výdajové priority. Chci, abychom měli štíhlý, efektivní a moderní úřad, který bude hospodařit maximálně šetrně tak, aby co nejvíce prostředků zůstalo na strategické investice a rozvoj naší Prahy 5. Jsem rád, že většina kolegů na zastupitelstvu můj záměr pochopila a rozpočet byl schválen,“ říká radní Prahy 5 pro oblast financí Jan Kavalírek.
Jen na snížení byrokracie, počtu úředníků a externích spolupracovníků ušetří městská část přes dvacet milionů korun. Dalších deset milionů pak na správě úřadu, provozu kanceláří, konzultačních službách a poradcích pro politiky. Další výrazné škrty jsou v oblasti PR a propagačních akcích, reprezentačních výdajích či na provozu IT.
„Úspory se týkají oblastí, kde si musí umět úřad poradit, aniž by klesla četnost a kvalita jeho služeb. Jsem přesvědčený, že v každé veřejné instituci jsou rezervy, které je třeba v těžších dobách využít, i když to nikdy není populární opatření“ dodává Jan Kavalírek s tím, že rozpočet městské části naopak posílí příjmy z investic volných finančních zdrojů. „Loni jsme se rozhodli vložit 400 mil. Kč našich volných zdrojů do rukou profesionálů a další stamiliony na spořící účty. Byť jsou naše investice hodně konzervativní, zejména ve státních dluhopisech, tak očekávám výnos do deseti milionů korun pro letošní rok. Pro rozpočet Prahy 5 to není zanedbatelná částka.“
I díky úsporám si tak městská část může letos dovolit vyšší investice než loni v hodnotě přes přes 350 milionů korun. Mezi největší patří zateplení Polikliniky Barrandov, vybudování dvou domů pro seniory – Poštovka a Hlubočepy nebo revitalizace Chaplinova náměstí na sídlišti Barrandov. Řada investic je plánováno do oblasti školství. Zvýší se kapacity některých škol a třeba ZŠ Weberova čeká rekonstrukce bazénu. Připravuje se i rekonstrukce hřiště na Hořejším nábřeží, v Hlubočepech a dalších sportovišť.
„Ušetřené peníze chceme naopak investovat do našich občanů a rozvoje Prahy 5 – do školství, rozvoje veřejných prostranství a parků, ale třeba i do posílení péče o zeleň, sociální oblasti nebo bezpečnosti. Nejde o peníze, které bychom takzvaně projedli, ale o investice, které se nám vrátí. V lepších životních podmínkách, moderním vzdělávání dětí nebo v péči o zeleň,“ uzavírá Jan Kavalírek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV