Prostějov: Před sto padesáti lety byla v městě založena česká reálka

27.09.2021 15:47 | Tisková zpráva

Šlo o první českou reálku na Moravě. Základem bylo memorandum, přijaté na velkém táboru lidu 2. července 1871, konaném na vojenském cvičišti za Brněnskou ulicí.

Prostějov: Před sto padesáti lety byla v městě založena česká reálka
Foto: prostejov.eu
Popisek: Prostějov

Následně probíhala jednání mezi ministerstvem kultu a vyučování a vládou a činiteli města. Do čela iniciativy za zřízení reálky se postavila prostějovská záložna, která nabídla částku pět tisíc zlatých a založila reálku vlastním nákladem. Ministerstvo žádosti vyhovělo a reálka byla otevřena 26. září 1871. Vyučování na ní bylo zahájeno 17. října 1871. Byla to škola soukromá a čtyřtřídní.

V roce 1872 byla založena Matice školská, která se stala skutečným mecenášem školy a převzala vydržování v této době nižší reálky. Ředitelem byl jmenován profesor pardubické reálky František Martinák. Za něj se podařilo dosáhnout práva veřejnosti a došlo k doplnění nižší reálky o dvě třídy vyšší reálky. V roce 1873 byla vydána nová zakládací listina. Matice obdržela od ministerstva vyučování touto listinou pevná pravidla a také jistou perspektivu.

V roce 1880 se prostějovská reálka stala zemským ústavem. Město bylo povinno platit zemskému fondu roční paušál 3 000 zlatých. Smlouva o přechodu na zemskou správu byla schválena zastupitelstvem 12. srpna 1880. Majetek školské matice přešel pod město. Ústav dostal nový název: Slovanská vyšší zemská reálná škola v Prostějově. Postupně se stala významným ústavem a největší školou v Prostějově. V roce 1883 na ní studovalo 157 žáků, v roce 1900 to bylo už 404 žáků a ve školním roce 1923 – 1924 889 žáků.

Dne 1. září 1941 byla Zemskou školní radou pro Moravu zrušena. Nebyly otevřeny 1. ročníky a zbývající ročníky byly od 1. září 1943 připojeny k reálnému gymnáziu. Po osvobození se reálka nadechla k novému životu. Správce školy Jan Cejpek provedl spojení reálky a reálného gymnázia formálně, nebyl proto problém obě školy obnovit do původního stavu.

Od 23. července 1945 má škola název Státní reálné gymnázium v Prostějově. V roce 1946 si škola připomněla 75. výročí od svého založení. Byl vydán almanach „Památník sedmdesátého pátého výročí reálky (Státního reálného gymnasia) v Prostějově 1871 – 1946.“ Zároveň se konal sjezd žáků, abiturientů školy a profesorů. Po komunistickém převratu v roce 1948 a následném zavedení krajského zřízení přešla škola pod KNV v Olomouci. Posledním školním rokem byl rok 1950–1951. V roce 1951 bylo Reálné gymnázium sloučeno s gymnáziem Jiřího Wolkera v Kollárově ulici. V roce 1949 bylo zrušeno také dívčí reálné gymnázium. Vznikla tak jediná střední všeobecně vzdělávací škola 3. stupně v Prostějově.

V červnu 1971 měly proběhnout vzpomínkové oslavy 100. výročí založení reálky. Připravoval se sjezd abiturientů a profesorů, byly vydány odznaky, letáky i nový almanach. Dva měsíce před konáním akce byly oslavy z rozhodnutí okresního výboru KSČ v Prostějově zakázány. Tradice reálky si tehdejší mocipáni nechtěli připomínat a všechno mělo zmizet v zapomnění.

Prostějovská reálka byla školou vysoké úrovně. V galerii ředitelů nacházíme výrazné osobnosti. Připomenout můžeme Josefa Lošťáka, Bartoloměje Navrátila, Karla Beneše, Jana Zachovala a Vojtěcha Janouška. Z řad pedagogů to byly významné kulturní osobnosti našeho města – Otakar Fiala, Josef Glivický, Karel Juda, František Faktor, dále přírodovědci Václav Spitzner, Rudolf Wolf, Rudolf Plajner, výtvarníci Antonín Kameník a Alois Doležel a tělovýchovní činitelé Josef Čermák, Oldřich Dobrovolný, Jan Sedláček a Jan Svozil. Mezi absolventy školy patřili vědci a vysokoškolští pedagogové Konrád Hruban, Alois Tichý, Antonín Smrček, akademičtí malíři Alois Fišárek, Oldřich Lasák, Vladimír Pukl, Hilar Václavek, spisovatelé Jaroslav Zatloukal, F. C. Župka, pedagog Norbert Černý, spisovatel a novinář Edvard Valenta a hudební skladatel Vladimír Ambros.

V roce 1991 bylo založeno občanské sdružení „Spolek pro obnovu reálky v Prostějově“. V čele této iniciativy byli absolventi gymnázia, které pohltilo reálku. Hlavním iniciátorem celé akce byl radní a místostarosta RNDr. Boris Vystavěl. 13. února 1992 schválilo zastupitelstvo města zřízení Reálného gymnázia a základní školy města Prostějova. Reálné gymnázium bylo otevřeno 1. září 1992 zřízením prvních dvou tříd. Nedošlo zde sice de iure k pokračování reálky, ale jsou zde jisté podobnosti myšlenkové v obsahu výuky a v sepětí s politickým a historickým vývojem města Prostějova.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pelhřimov: Nové parkoviště v Táborské ulici nabízí 179 nových míst

11:17 Pelhřimov: Nové parkoviště v Táborské ulici nabízí 179 nových míst

V Pelhřimově byla dokončena dlouho očekávaná výstavba nového parkoviště v ulici Táborská. Tento proj…