Šumperk: Zářijové dny památek doplní další akce

11.09.2021 19:33 | Tisková zpráva

Během Dnů evropského dědictví, které v Šumperku proběhnou od 15. do 19. září, se veřejnosti zdarma otevřou památky, v řadě z nich budou připraveni průvodci s informacemi o jejich historii a architektonickém vývoji. Součástí programu bude uvítání nové knihy v šumperské knihovně, odhaleny budou další tzv. Kameny zmizelých, v kostele sv. Barbory se bude koncertovat a Točák bude hostit Den řemesel.

Šumperk: Zářijové dny památek doplní další akce
Foto: sumperk.cz
Popisek: Náměstí v Šumperku

Ve velkém sále Knihovny T. G. Masaryka se ve středu 15. září dočká uvítání knižní titul Vlastivěda a místopis okresů Šumperského, Staroměstského a Vízmberského z roku 1932. „Autor Jan Březina ve svém významném díle zaznamenává také dějiny města Šumperka a nejstarší historické informace o všech obcích z bývalých okolních panství. Toto druhé vydání je upravené a doplněné o věcné opravy v textu a úplný jmenný rejstřík a obohacené o obrazový materiál. Uvedení knihy se ujmou kapacity daného oboru Zdeněk Doubravský a Zdeněk Gába,“ říká ředitelka městské knihovny Kamila Šeligová.

Ve středu 15. září se v několika šumperských ulicích odhalí tzv. Kameny zmizelých. Původní německé označení Stolpersteine lze doslovně přeložit jako „kameny, o které je třeba klopýtnout“. Jde o dlažební kostky s mosazným povrchem ukládané před domy, v nichž žily oběti holocaustu. V České republice se do projektu zapojilo zatím čtyřicet měst a obcí, mezi něž od roku 2018 patří i Šumperk. Slavnostní odhalení kamenů bude v 17.30 hodin nejprve na náměstí Republiky, následovat budou ulice J. z Poděbrad, Hlavní třída a ulice Gen. Krátkého. Akci zakončí v 19 hodin koncert souboru Avonotaj v kostele sv. Barbory.

Sobota 18. září se již ponese v duchu památek. Od 9. hodiny ranní bude v suterénu budovy radnice připraven průvodce, který návštěvníky doprovodí až na radniční věž. „Pokud bude počasí přát, lze pomocí dalekohledu dohlédnou až na Praděd, Petrovy kameny nebo třeba na horní nádrž přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně,“ udedl Antonín Linet, z oddělení kultury a vnějších vztahů města.

Lákavá bude i šance nahlédnout do zákulisí Divadla Šumperk v doprovodu inspicientky. „Návštěvníci budou moci poznat divadlo i jinak než jen z hlediště. Podívají se do míst pro ně

běžně nepřístupných, projdou například šatnami herců, pracovišti osvětlovače a kulisáků. Uvidí místa, kde divadelní hry vznikají, kde se debatuje nad scénami. Je to jedinečná příležitost poznat kouzlo divadla z opačné strany,“ láká na prohlídky, naplánované na 14.30 a na 16 hodin, ředitel divadla Matěj Kašík.

I letos bude v tzv. Geschaderově domě kromě stálé expozice „Čarodějnické procesy“ připraven průvodce, jenž zavede zájemce do jinak nepřístupných částí domu úzce spjatého s tragickými procesy a hony na čarodějnice.

Otevřeno bude také všech šest šumperských kostelů, již tradičně klášterní kostel Zvěstování Panny Marie a barokní farní kostel sv. Jana Křtitele. Dále kostel sv. Barbory v Jiráskových sadech, evangelický kostel u obchodní akademie a starokatolický kostel u křižovatky ulic Gen. Krátkého a Husitské. Zajímavou prohlídkou potěší rovněž pravoslavný chrám sv. Ducha postavený v byzantském slohu. Tento „nejmladší“ šumperský svatostánek nabídne také sbírku pravoslavných ikon spjatou nejen se Šumperkem, ale i s celou Moravou.

Vlastivědné muzeum v Šumperku se do akce zapojí bezplatným zpřístupněním svých výstav. „Lidé si budou moci prohlédnout kromě stálé expozice také výstavy „Made in Šumperk“, mapující významné šumperské podniky, a „Obraz menšin v regionech pohraničí“. Nejen pro děti je přichystána interaktivní výstava „Já, hrdina“, věnovaná složkám integrovaného záchranného systému,“ zve do muzea Magda Gronychová z oddělení služeb veřejnosti místního muzea.

K prohlídce láká také vikýřovické Muzeum silnic. Zájemci se mohou přijít podívat na stálé expozice Via Est Vita – Silnice je život, Z historie a současnosti našich silničních mostů a Po stopách bratří Kleinů – stavitelů silnic, železnic a mostů. Za zhlédnutí rozhodně stojí také venkovní expozice silničních mechanizmů.

Lidé budou moci nahlédnout do dnes již nepoužívaného protiatomového krytu, který se nachází pod budovou bývalého žerotínského zámku, průvodce zájemcům přiblíží, jak objekt fungoval. Prohlídky budou začínat od 9 hodin u vchodu z nádvoří „Zámečku“, zpřístupněna totiž bude i bývalá velící místnost s nástěnnou mapou s kompletní železniční sítí tehdejší ČSSR.

Letos bude opět probíhat soutěž ve sbírání razítek z návštěvy památek. Po nasbírání osmi z deseti možných razítek a po předložení správně vyplněného letáku si soutěžící v Infocentru na Hlavní třídě vylosuje jednu ze zajímavých cen. Letáky budou k dispozici v jednotlivých památkách nebo v informačním centru.

Kdo bude mít zájem, může si putování po památkách zpestřit s Geofunem. Tato geolokační hra provede po stopách Malé Vídně. Stačí si zdarma stáhnout mobilní hru „Není známka jako známka“ a najít ztracenou známku. Ten, kdo ji najde, si bude moci v informačním centru vyzvednout drobnou odměnu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kroměříž: Mobilní kluziště na Hanáckém náměstí by mělo být v provozu od 6. prosince

16:14 Kroměříž: Mobilní kluziště na Hanáckém náměstí by mělo být v provozu od 6. prosince

Kroměřížané si i letos budou moci zabruslit pod širým nebem. Mobilní kluziště na Hanáckém náměstí by…