Letošní ročník festivalu, který pomyslně vstupuje do Kristových let, v programu nejvíce připomene dva milníky: 600 let od úmrtí táborského a v poli nikdy neporaženého hejtmana Jana Žižky z Trocnova a 40 let partnerství Tábora s německým městem Kostnice.
Program bude mít tradiční kontury, ale přichystá i řadu novinek. Na co se tedy mohou festivaloví návštěvníci těšit?
„V pátek večer ozáří Žižkovo náměstí ohňový průvod s hejtmanem Janem Žižkou. Rytíři Koruny České, kteří se vrací do Tábora po 5 letech, obsadili herce Zdeňka Dino Žlůvu do role táborského hejtmana. Poté bude následovat novinka, a to slavnostní akt k výročí 600 let od úmrtí Jana Žižky. Během patnácti minut se návštěvníci vrátí do doby velkého válečníka a prožijí s ním nejvýznamnější momenty jeho života v podání profesionálních šermířů Merlet, kteří patří ke špičce evropského historického šermu. Touto jedinečnou podívanou provede herec Tomáš Karger v roli kronikáře a chybět nebude ani husitský chorál v podání Martina Matouška, sólisty opery Severočeského divadla. Můžeme jen malinko poodhalit, že socha Jana Žižky pronese poselství,“ uvedla Radka Šimková, vedoucí Odboru kultury a cestovního ruchu.
Páteční večer zakončí originální hudební uskupení Harmálek Orchestr, které se rozhodlo inovovat českou dechovkovou tradici a přiblížit ji všem vrstvám společnosti v moderním, dravém a mladém provedení. V pátek večer se už také otevře Středověké tržiště na Tržním náměstí, které bude lákat na pestrou nabídku řemeslných výrobků a lahodné občerstvení.
„Sobotní novinkou bude Zbrojnice na Špitálském náměstí. Hradební prostor Velký šanc proměníme do dobového ležení s ukázkami historických řemesel,“ sdělila Radka Šimková. Nebude chybět loňská novinka Katovská ulička, dále lze navštívit Uličku chudiny, Táborský jarmark na nám. Mikuláše z Husi, Dětský ráj a chybět nebude jedna z očekávaných velkých atrakcí: ohňostroj nad Jordánem. Hudebními hvězdami večera letošních Táborských setkání budou Ewa Farna a Janek Ledecký.
Sobotu mj. ozdobí slavnostní kostýmovaný průvod, který vyjde ve 13.10 hodin z nám. T. G. Masaryka po trase: 9. května, náměstí Fr. Křižíka, Palackého ulice a Pražská ulice. Velkou část průvodu utvoří partneři z Kostnice. Během sobotního programu dojde také na podiu na Žižkově náměstí k předání letošní Ceny města manželům Musilovým z Nadačního fondu P3tule a udělení čestného občanství pro Bobbie Landers z amerického partnerského města Orinda.
K nedělní nabídce budou patřit Dny evropského dědictví 2024 od 10.00 do 17.00 hodin v historickém centru. Novinkou se stane Modlitba za Tábor v neděli od 16.00 hodin v zahradě domu Střelnice. Táborští křesťané zvou své sousedy na bohoslužbu pod širým nebem, kde se společně pomodlí za město. Součástí bohoslužby budou chvalozpěvy, aktuální zamyšlení a požehnání.
Podrobný a kompletní program návštěvníci najdou na webu festivalu www.taborskasetkani.eu nebo v tištené příloze zářijového vydání Novin táborské radnice (NTR). Velké poděkování města Tábora patří generálnímu partnerovi festivalu, kterým je společnost Rumpold s.r.o. „Věřím, že si společně užijeme tři dny setkávání. Děkujeme všem za celý organizační tým za respektování a dodržování pokynů během festivalu,“ podotkla vedoucí Odboru kultury a cestovního ruchu.
Jak je to se vstupenkami na Táborská setkání 2024?
Cena dvoudenní vstupenky zůstává stejná jako v roce 2023, a to díky příspěvku města Tábor a finanční pomoci partnerů festivalu. Za zvýhodněnou cenu lze vstupenku zakoupit do 6. září 2024.
Základní vstupné (18–64 let) činí do 6. září 250 Kč, od 7. září 350 Kč. Za snížené vstupné (žáci a studenti 12–26 let) se zaplatí do 6. září 150 Kč, od 7. září 250 Kč.
Děti do 11 let, osoby nad 65 let, ZTP, ZTP/P, obyvatelé a podnikatelé v uzavřené zóně mají vstup zdarma. Novinkou tedy je, že volný vstup budou mít návštěvníci nad 65 let a osoby ZTP (včetně dětí do nedovršených 12 let).
Město Tábor upozorňuje, že drtivá část předprodeje vstupenek se letos odehraje opět pouze online. Nákup vstupenky v hotovosti nebo bezhotovostně bude možný v dny konání festivalu pouze v označeném stánku na Křižíkově náměstí za ceny 350 Kč/ snížené 250 Kč.
Uzavřená zóna v historickém jádru Tábora bude stejného rozsahu jako v roce 2023. Seznam ulic, které budou v uzavřené zóně, město zveřejnilo v NTR září nebo jsou uvedeny ZDE v sekci Info – obyvatelé. Na tomto webu jsou uvedena pravidla, za jakých podmínek mají občané a podnikatelé ze Starého Města nárok na vstupenku zdarma.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV