Africký mor prasat je virové, vysoce přenosné, obvykle smrtelné, nakažlivé onemocnění domácích a divokých prasat a představuje vážnou hrozbu i pro chovatele domácích prasat.
Není přenosné na člověka ani jiné živočišné druhy, ale neexistuje proti němu ani léčba, ani očkování.
Přenos této nákazy je přes dutinu ústní a nosní, kontaktem s nakaženými prasaty domácími nebo divokými, tepelně neopracovanými odpady ze společného stravování, kontaminovanou podestýlkou, slámou apod. Výjimečně je možný přenos kanibalismem, klíšťaty a hmyzem. Jako přenašeč nákazy může působit i člověk, a to prostřednictvím oblečení a nástrojů znečištěnými při kontaktu s nakaženými zvířaty nebo prostřednictvím špatně tepelně opracovaných potravin (pokrmů, výrobků) z divokých prasat.
Onemocnění může způsobit závažné zdravotní dopady na hospodářství s chovem domácích prasat, která jsou v případě zjištění nákazy zlikvidována. Tato likvidace a následná opatření působí velké ekonomické ztráty a v celostátním a mezinárodním rozsahu rozvrat obchodování se zvířaty a živočišnými produkty.
Žádáme občany, aby omezili vstupy do lesů, kde se divoká prasata zdržují. Plašením zvířat lidskou přítomností se zvyšuje neklid a migrace zvířat, která napomáhá šíření nákazy. Tím současně nepříznivě působí na možnost snižování populace černé zvěře odstřelem či jinými způsoby.
S nalezeným uhynulým divokým prasetem nemanipulujte, nález a místo nálezu hlaste na mobilní číslo Krajské veterinární správy – 720 995 207.
Snižování populace a mechanické bariery bránící migraci jsou významnými prostředky prevence šíření této nákazy.
Děkujeme za porozumění a pomoc při řešení tohoto nelehkého úkolu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV