Na chebské radnici se uskutečnilo jednání česko-německé pracovní skupiny složené se zástupců čtyř příhraničních regionů - Karlovarského kraje a okresů Hof, Wunsiedel a Vogtland. „Hovořilo se zde především o studii možností budoucí přeshraniční spolupráce, kterou si zmíněné regiony chtějí nechat zpracovat," uvedl starosta Chebu Pavel Vanoušek. „Navrhli jsme, aby byl do projektu přizván ještě okres Tirschenreuth. Na jeho území leží například Waldsassen, se kterým již město Cheb realizovalo několik společných projektů a další připravujeme. V regionálním plánu pro severní Bavorsko jsme uvedeni jako společné centrum, což může napomáhat při tvorbě společných projektů" dodal místostarosta Michal Pospíšil.
Se závěrem roku 2013 skončí současné plánovací období Evropské unie a zároveň s tím doběhne i většina dotačních programů pro nové členské země. Zatímco osud národních operačních programů, prostřednictvím kterých se rozdělují evropské dotace také městům a obcím, je do budoucna velmi nejistý, přeshraniční programy mají fungovat i po roce 2013, navíc se počítá s jejich finančních posílením. „To, o co jako město Cheb přijdeme kvůli útlumu národních programů, bychom mohli získat z programů přeshraničních. Chystat se na to ale musíme začít už dnes," vysvětlil místostarosta Pospíšil.
Právě připravovaná studie možností budoucí přeshraniční spolupráce by měla navrhnout oblasti, kterých se společné přeshraniční projekty na česko-bavorské a česko-saské hranici budou týkat. „Každý projekt, na který se žádá o dotaci z programů pro podporu přeshraniční spolupráce, musí mít především přeshraniční efekt a musí do něj být zapojeni partneři z obou stran hranice. Přípravu projektů budeme muset začít směřovat tak, aby splňovaly tato kritéria. Přesnější by bylo říci ještě více směřovat, protože tak pochopitelně už činíme," poznamenal starosta Vanoušek. „Dobře se to dá vysvětlit na projektu cyklostezky do Waldsassenu po bývalé slapanské trati, na jejíž druhou etapu jsme získali ze současného přehraničního programu Cíl 3 více než patnáctimilionovou dotaci. Naším partnerem byl pochopitelně Waldsassen, přeshraniční efekt je také zřejmý - cyklostezka napomáhá rozvoji turistického ruchu v příhraničních oblastech obou států, využívají ji Češi i Němci," doplnil místostarosta Pospíšil.
Bc. Tomáš Ivanič, redaktor Chebských radničních listů
Další zprávy z Chebu čtěte ZDE
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDETento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mestocheb.cz