Před šedesáti sedmi lety v Brně pod vedením profesora Aleše Bláhy společně s Vladimírem Drahošem, Ladislavem Zobačem a konstruktérem Janem Speciálným sestrojili první československý elektronový mikroskop. Nyní po Delongovi, který působil jako dlouholetý ředitel Ústavu přístrojové techniky Československé akademie věd, město Brno pokřtilo tramvaj.
Profesor Armin Delong, držitel Ceny města Brna a laureát Národní ceny vlády České republiky Česká hlava, zemřel na podzim loňského roku. Jeho odkaz však v Brně stále žije. „Brno je mekkou elektronové mikroskopie, a to především díky šikovným místním vědcům a inženýrům. Pana profesora Delonga i jeho práce si nesmírně vážím. Rozhodli jsme se vzdát mu v letošním roce hold prostřednictvím jedné z tramvají, která bude věnována elektronové mikroskopii a ponese jméno tohoto významného vědce a osobnosti spjaté s Brnem,“ uvedl náměstek primátora města Brna Jaroslav Kacer.
Mimořádné výroby elektronových mikroskopů si cení také Jihomoravský kraj. „Elektronová mikroskopie je snad nejlepší ukázkou toho, jak se Jihomoravský kraj proměnil za posledních 25 let. Brno je dnes v této oblasti na špičce vývoje a tomu odpovídá jak koncentrace firem, tak koncentrace výzkumných kapacit. To je velká šance pro náš kraj, stát se jedním z nejvíce inovativních regionů v Evropě. Je mi proto potěšením, že se mohu podílet na podpoře propagace a popularizace této oblasti, a nesmírně si cením, že mohu jako zástupce Jihomoravského kraje vzdát hold Arminu Delongovi, který byl český vědec, světově uznávaný fyzik a zakladatel elektronové mikroskopie v Brně v tehdejším Československu,“ řekl náměstek hejtmana Jan Vitula.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV