Potíže se střechou byly letité, stavební zásahy nakonec uspíšila ničivá bouře z června 2021, která odvála polovinu střechy nad jevištěm kinosálu. Tehdy došlo k nejnutnějším lokálním zásahům. Milionových oprav se pak v rámci první etapy dočkal objekt na konci roku 2023.
„Zvolili jsme tehdy nejhůře postižené části střechy z pálených střešních tašek a dřevěné střešní konstrukce poškozené a napadené dřevomorkou. Odborná firma tak vyměnila všechny střešní tašky a část nosných trámů. Pod pálenou střešní krytinu přišla paropropustná fólie. Práce se týkaly také opravy věžičky, vikýřů či plechových váz, nezapomněli jsme ani na hlavní věž Sokolského domu,“ vyjmenoval loňské zásahy vyškovský místostarosta Josef Kachlík s tím, že první etapa stála 5 milionů korun.
Na jaře loňského roku pak odborná projekční kancelář zajistila posouzení stavu zbývajících plechových střech. Provedla šest sond za účelem ověření skladeb i stavu jednotlivých vrstev.
Bude pro Českou republiku rok 2025 lepší, než ten proběhlý?Anketa
„Potvrdilo se to, s čím jsme víceméně počítali. Problematický je prostup tepla ven, střešní konstrukce neplní hydroizolační funkci. Zkrátka nám jde o to, aby skladba střech odpovídala dnešním normám na zateplení půdních prostor. Pochopitelně se vyskytují také konstrukční vady, chybí větrací otvory. Na spodní straně krytiny tak vzniká kondenzát, v důsledku toho dochází k ohrožení životnosti krytiny a celého pláště, zvláště dřevěných prvků. Problematický je současně sklon a odvodnění střech,“ popsala největší vady a poruchy Viera Maňásková, ředitelka Městského kulturního střediska Vyškov, které má kino ve správě.
Doplnila, že výrazně členitá budova dostala současnou podobu v letech 1914 a 1915. Půdorys je obdélníkového tvaru, střecha je sedlová a ukončená štíty. „Zásahy jsou na místě, také při zářijových extrémních srážkách totiž do budovy na několika místech zateklo,“ připomněla ředitelka Maňásková.
Rekonstrukce zahrnuje demontáž stávající skladby plechových střech, po ní bude následovat kontrola stavu dřevěných prvků. V případě problému by došlo k jejich výměně, případně sanaci. „Na řadu pak přijdou jednotlivé vrstvy, včetně parotěsnící a hydroizolační. Podstatný bude rovněž spád a odvodnění střech. Předchozími zásahy je chráněný zejména hlavní sál, důležité jsou ale pochopitelně i další prostory, které může špatná střecha ohrožovat. Před třemi roky skončila nákladná rekonstrukce interiéru, budova si samozřejmě zaslouží, aby byla chráněná komplexně,“ doplnil místostarosta Kachlík.
O práce se stará stejně jako v prvním případě firma VESTAV group, s. r. o., cena přesahuje 5,2 milionu korun. Rekonstrukce v průběhu podzimu začala, hotovo bude na jaře.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV