Žernov: Ve městě bude fotovoltaická elektrárna zásobovat energií veřejné osvětlení

12.10.2022 11:11 | Zprávy

Myšlenka zásobovat elektrickou energií z fotovoltaické elektrárny veřejné osvětlení vznikla na Žernově více než před rokem. Obec si nechala zpracovat jednoduchou případovou studii, která řešila potenciál využití obnovitelných zdrojů v rámci městysu.

Žernov: Ve městě bude fotovoltaická elektrárna zásobovat energií veřejné osvětlení
Foto: ceskaskalice.cz
Popisek: Červený most v Babiččině údolí

Jako nejrychlejší a nejefektivnější řešení se jevila právě fotovoltaická elektrárna na střeše obecní sokolovny, která by napájela s bateriovým úložištěm veřejné osvětlení. 

Projekt dnes získal cenu veřejnosti v soutěži Buďte inspirací Centra investic, rozvoje a inovací Královéhradeckého kraje.

Možnými úsporami se na Žernově, malé vesnici s 299 obyvateli nad Babiččiným údolím, zabývají systematicky. Obec má šest odběrových míst, přičemž největší částky vydává za budovu úřadu a veřejné osvětlení. V budově úřadu byla akumulační kamna vyměněna za vytápění čerpadlem již před téměř třemi lety. V minulém roce zpracoval zastupitel a ředitel projektově divize firmy Atelier DEK Ing. Ctibor Hůlka případovou studii, která řešila i další možnosti a možné zdroje: větrnou, vodní, sluneční, geotermální energii a biomasu.

„Naše základní případová studie řeší možnosti zejména větrné a fotovoltaické energie. Fotovoltaika s bateriemi na střeše sokolovny je stavebně relativně jednoduchý projekt bez výrazné administrativy. Využili jsme vhodného natočení velké střechy sokolovny.

Původně měla fotovoltaika šetřit asi 27 tisíc ročně. Se současnou krizí to bude samozřejmě mnohem více.“ Návratnost podle loňských propočtů měla být téměř 16 let, ta se samozřejmě výrazně zkrátí na 5-7 let.

K realizaci obec povzbudil i dotační titul Královéhradecké kraje „chytrá řešení“. Projekt totiž není postaven pouze na fotovoltaické elektrárně s bateriemi. Muselo dojít k propojení rozvaděče veřejného osvětlení se sokolovnou přes polovinu vesnice. K tomu dodává starosta Libor Mojžíš: “Myslím si, že je to taková první vlaštovka, která může naznačovat budoucí komunitní řešení ve využívání energetických zdrojů na venkově. Doufám, že se brzo dočkáme toho, že si budeme energii na venkově předávat mezi sebou, prodávat či půjčovat. I mezi obyvateli, úřady, firmami. My jsme aspoň docílili toho, že jsme dvě vzdálená odběrná místa propojili dráty a energii si mezi sebou předávají nezávisle.“

Řešení je pro obec výhodné, v létě totiž Žernovu skončily staré zafixované tarify a tímto řešením se tak eliminují zvýšené náklady na energetický provoz obce.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Filip Turek byl položen dotaz

Tvrdíte, že nám vládnou zaprodaní primitivové

Komu jsou podle vás zaprodaní? A i když já mám k fungování celé EU dost výhrad, dost mě tedy namíchlo to, jak se navážíte do lidí, co chodí volit, jako by byly nějací hlupáci. Jsem zvědav, co v Bruselu předvede vy, zda jste před volbami jen neslibovali, což je dost častý jev, který má podle mě dost ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ústí nad Labem: Město uzavře úvěrovou smlouvu s Evropskou investiční bankou

19:06 Ústí nad Labem: Město uzavře úvěrovou smlouvu s Evropskou investiční bankou

Úvěrová smlouva ve výši jedné miliardy korun pomůže městu realizovat projekty, jako je například pře…