„Na 38. ročník zamířilo 84 887 návštěvníků, a to nejen z České republiky, ale i ze Slovenska, Německa, Polska, Rakouska, Francie, Itálie, Chorvatska, Irska, Řecka nebo Austrálie. Jsme rádi, že se znojemské vinobraní řadí mezi světové festivaly, což samozřejmě přispívá k podpoře cestovního ruchu Znojma a celého Znojemska,“ říká František Koudela, ředitel Znojemské Besedy.
Brány, které před festivalem vyrostly na okraji historické části města, se pro návštěvníky otevřely v pátek 9. září ve 12 hodin. „Mám obrovskou radost za všechny návštěvníky, kteří dorazili a vytvořili s námi jedinečnou atmosféru. Opět se potvrdilo, že vinobraní ve Znojmě není obyčejným hudebním festivalem, ale že sem lidé jezdí za skvělým vínem a za historickým programem, který nemá v České republice obdoby. Děkuji všem přijíždějícím návštěvníkům, ale i Znojmákům,“ neskrývá nadšení František Koudela.
Hlavním symbolem vinobraní byla opět oslava úrody vinné révy. Návštěvníci mohli během festivalu potkat téměř všechny znojemské vinaře, kteří svou nabídku připravili v mázhauzech města, tedy uzavřených dvorech historických paláců a měšťanských domů, jejichž velkou zajímavostí je, že tyto prostory jsou jinak veřejnosti většinou nepřístupné. Hlavní a nejoblíbenější scénou byl opět degustační stan vinařů VOC Znojmo, který dokázal v jeden čas pohostit stovky milovníků vína a také Vinný trh, kde po oba dny vystupovaly cimbálové muziky z různých regionů.
Koncertní program byl na 38. ročníků mimořádný. Umělecká tělesa různých žánrů se představila na scéně Masarykova náměstí, Horním náměstí a na Káře. „Pečlivě vybíráme interprety tak, abychom nabídli průřez české a slovenské hudební scény. Letos jsme přivítali kapelu Chinaski, Marka Ztraceného, Lucii Bílou, Emmu Smetanu a Jordana Haje, slovenský lidový soubor SĽUK, Richarda Müllera, Jamese Harriese, indie kapelu teepee a spoustu dalších,“ shrnul hudební program František Koudela.
Napříč festivalem účinkovaly také historické soubory. Jako tradičně Albion, Honorata a Merlet, kteří se zaměřili na historický šerm. Ohňovou show předvedla skupina In Flamenus a se svou vlajkovou show přijelo uskupení Milités. Na žonglování a další kejkle do Znojma zavítali Komedianti na káře, kejklíř Čabík a další. Na některých scénách bylo možné slyšet také dobovou středověkou hudbu bylo, nejvíce pak na Václavském náměstí. Tam se představila znojemská skupina Lucrezia Borgia, Holba, Tempus, Gnomus, Krless nebo BraAgas. Důležitým programovým bodem historického programu byly velkolepé rytířské jezdecké turnaje společnosti Štvanci v Kolbišti Horního parku. Jeden obrovský koutek pro nejmenší vyrostl v hradebním příkopu u Střelniční věže, kde na děti čekala divadelní představení, žonglérská vystoupení a speciální atrakce Hrad dračího jezdce.
Vrcholem byl opět velkolepý průvod krále Jana Lucemburského se svou družinou. „Večerní průvod v pátek nám zkomplikoval déšť. Máme zodpovědnost nejen za návštěvníky, ale samozřejmě také za účinkující v průvodu, kterých letos bylo bezmála 500. Museli jsme zvážit varianty, co může nastat, když déšť zesílí. Na seřadišti průvodu jsme ještě pár minut před osmou hodinou řešili, zda opravdu můžeme vyrazit do ulic. Nakonec jsme se ale s režisérem průvodu dohodli, že návštěvníky o průvod nepřipravíme. S tím už pak souviseli složité přesuny všech zúčastněných, abychom je nenechali na zpáteční cestě v mokrých kostýmech. Právě účinkující byli nejsilnějším hnacím motorem. Dali nám najevo, že jsou připraveni si průvod užít, a to za jakéhokoliv počasí. Teď jsme rádi, že jsme to zvládli a všichni si tak můžeme odnést krásné zážitky z večerní atmosféry průvodu a z ohňové show,“ popisuje František Koudela.
Nedělní program se nesl v duchu odpočinku, historických tržišť a vystoupení kejklířů, dobové hudební skupiny Lucrezia Borgia na scéně Václavského a Mikulášského náměstí. „Ještě dlouho v nás bude doznívat radost, kterou z vinobraní máme. Chtěl bych poděkovat celému našemu týmu Znojemské Besedy. Dále také režisérovi historického průvodu – Václavu Beranovi, všem účinkujícím, ať už historického, či hudebního programu. Poděkování patří samozřejmě také zaměstnancům městského úřadu a všech příspěvkových organizací, kteří se na vinobraní podíleli. Akce by se neobešla bez záchranných složek, a proto i zdravotníkům, hasičům a městské i státní policii děkuji za hladkou spolupráci. V neposlední řadě jsou důležitým článkem také pracovníci úklidové služby, kteří Znojmákům a všem návštěvníkům připravují každý den město opět čisté a krásné,“ dodává Koudela.
Znojemské historické vinobraní se konalo pod záštitou ministra zemědělství Zdeňka Nekuly a partnery byli: Vinařský fond, Jihomoravský kraj, VOC Znojmo, vinařství Ampelos, Vinné sklepy Lechovice, Znovín Znojmo, FCC Znojmo, Auto Hemala, Ticketstream a Farma U Tří dubů. Mediálními partnery jsou Český rozhlas Brno, Rádio Blaník a Hitrádio City Brno.
Další ročník Znojemského historického vinobraní se bude konat 8. až 10. září 2023.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.