Velmi oceňujeme, že Ministerstvo zdravotnictví konečně zavedlo očkovací plán, po jehož zavedení AntiCovid tým volal už od listopadu. Jedině ucelená strategie umožní návrat společnosti do ekonomického a sociálního normálu. Přesto se členové AntiCovid týmu domnívají, že pro jeho realizaci i včasný návrat k normálu je zapotřebí zohlednit několik doporučení. Jaká jsou doporučení AntiCovid týmu?
Současný plán očkování nesmí nijak ochromit běžné fungování zdravotnického systému, dopředu naplánované zákroky, elektivní péči i kapacitu zdravotnických zařízení. Očkování je prioritou, nesmí však za žádnou cenu vést k paralýze celého systému.
V očkovacím plánu musí být zahrnuto i to, jakým způsobem se k aplikaci vakcíny dostanou ohrožené skupiny obyvatel, zejména lidé v pokročilém důchodovém věku žijící v menších městech s menší dostupností dopravy do fakultních nemocnic.
Také učitelé musí být v očkovacím plánu zahrnuti už v průběhu února, jelikož právě díky vakcinaci se mohou vrátit děti do škol. Vakcinace pedagogů je absolutní prioritou a musí následovat okamžitě po proočkování nejrizikovějších skupin lidí (zdravotníci, ošetřovatelé v domovech s pečovatelskou službou, lidé seniorského věku). Považujeme tento postup za nezbytnou prevenci, aby při třetí vlně nemusela být omezena výuka tak drastickým způsobem jako nyní.
Stejně tak je nutností, aby středně velké firmy pravidelně testovaly své zaměstnance. Právě pracoviště a školy patří podle statistik k rizikovým místům, kde se šíří nákaza. Jedině pravidelné testování tomu může zamezit.
Je zapotřebí připravit očkovací centra, tedy místa, kde po německém vzoru (a vzoru Jihočeského kraje) budou odbavovat očkování.
Trváme také na tom, aby Ministerstvo zdravotnictví (respektive ÚZIS) zveřejňovalo na denní bázi počet očkovaných osob v Česku. Jedině tak docílíme toho, že budeme schopni posoudit, na kolik zvládá vláda občany očkovat a na kolik se blížíme izraelské cestě (kde byli schopni naočkovat milion lidí za dva týdny).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV