Babiš (ANO): Účast premiéra na Evropské radě je nezastupitelná

13.01.2022 18:09 | Zprávy

Projev na 6. schůzi Poslanecké sněmovny 13. ledna 2022 - žádost Vlády ČR o vyslovení důvěry

Babiš (ANO): Účast premiéra na Evropské radě je nezastupitelná
Foto: Screen ČT24
Popisek: Andrej Babiš ve sněmovně

Vážená paní předsedající, vážená vládo, vážený pane premiére, kolegyně, kolegové,

já bych chtěl reagovat na dvě vystoupení, a to vystoupení pana ministra financí a pana ministra pro digitalizaci. Já bych chtěl poprosit hlavně ODS, protože ODS, a pan Stanjura to znovu zopakoval, stále mluví o Green Dealu způsobem, který není pravdivý. Takže já znovu zkusím vám to vysvětlit. Green Deal není žádná dohoda, nic se nepodepisuje a já jsem jediný člověk v této místnosti, který se zúčastnil Evropské rady. A pana premiéra to čeká v únoru, to bude setkání s Afrikou.

A účast premiéra na Evropské radě je nezastupitelná, takže pokud z nějakých důvodů by pan premiér nemohl, ale já předpokládám, že určitě tam bude chodit, tak ho může zastupovat jiná země. Ale nikdo jiný z České republiky. Z médií stále čteme od různých novinářů různé drby o tom, jak to funguje na té Evropské radě. A jsou to nepravdivé informace. Na Evropské radě se nehlasuje, nic se tam nepodepisuje, dělají se závěry a funguje to tak, že předseda Evropské rady Charles Michel se vždycky zeptá, jestli jsou ještě nějaké připomínky nebo návrhy k tomu zápisu k těm záměrům, a pokud, a to je moje doporučení, že premiér tam musí být, protože pokud tam nebude a nepřihlásí se, tak má smůlu a něco se tam uzavře, co by mohl být pro nás problém, ale obrovská výhoda je to, že Evropská rada často rozhoduje jednomyslně. A to je obrovská výhoda.

Já bych se vrátil k tomu Green Dealu, prosím vás. Takže žádný Green Deal, žádná dohoda nebyla podepsána. Původní návrh Green Dealu byl, že všechny členské země se zavážou snížit emise o 55 % do roku 2030. Všechny země, tudíž i Česká republika. A to byla první věc a není pravda, co říká pan ministr financí, že Poláci něco dojednali a my ne. My jsme společně vyjednávali a my jsme společně zabránili tomu, aby Česká republika měla závazek 55 % a prosadili jsme, že je to průměr, takže průměr všech členských zemí v Evropské unii je 55 % emisí v roce 2030. Tudíž z toho vyplývá, že Česká republika de facto nemá žádný závazek. My máme naše odhady, které mluví o tom, že se možná dostaneme na 42 %, asi ano, a pokud nám započtou ty naše lesy, které kdysi požíraly CO 2 a dneska emitují, no tak se dostaneme na 47 %. Tak já bych vás chtěl znovu požádat, protože ty nepravdy šíří jednak pan europoslanec Vondra, pan Skopeček, dneska pan ministr financí, neříkejte, že jsme něco dojednali špatně. Dojednali jsme to společně Polsko a Česká republika. To byl první úspěch.

Druhý úspěch, který jsme dojednali, je ten modernizační fond. Tento rok tam už budete mít od začátku z emisních povolenek 66 miliard a můžeme se dostat až na 1000 miliard, takže to je druhá výhoda. Takže prosím vás, já chápu, že to nechcete slyšet, stále to opakujete, opakovali jste to před volbami, znovu, ale není to pravda. A pravda je to, co já vám říkám a jsem schopen to zdokladovat, protože z těch Evropských rad jsou písemné závěry. A pan ministr financí tady zpochybňoval, co já jsem dojednal.

Já jsem toho dojednal celkem dost a vy máte v programovém prohlášení vlády, že budeme prosazovat přístup k migraci bez povinných kvót. No, to nemusíte, 28. června 2018 ve 4 ráno jsme s Viktorem Orbánem definitivně zabili povinné kvóty. Už je to prosazeno. To byla ta výhoda. A ta Evropská rada, tam jsou samí premiéři. Samí. Někdy i bez mobilů, někdy jsou rušičky, podle toho, co se projednává. A to je vlastně po tom, co - pan premiér má dvě nejdůležitější role, to je, že navrhuje jmenování ministrů a odvolání ministrů, a jeho účast na Evropské radě, absolutně nejdůležitější role premiéra.

A já jako premiér jsem tam prosadil tyhle věci. Ano, a často to bylo do rána. A často to byly peníze, že jsme donesli 978 miliard a 42 miliard navíc, protože jsem byl urputný až do poslední chvíle, tak to bylo díky tomu, že se dá blokovat. A blokovali jsme. Francii jsme prosadili, tu taxonomii, to jádro, slovo jádro byl velký problém pro paní rakouskou premiérku. Takže já bych byl strašně rád, kdybyste tyhle nepravdy neopakovali, protože pravda je taková, že Green Deal je politická dohoda, kde se nám podařilo prosadit průměr všech členských států a Česká republika nemá žádný konkrétní závazek de facto. Taxonomie - také jsme to prosadili. Takže já nevím, proč vlastně to nechcete slyšet, ale to je pravda. A samozřejmě že to souvisí s těmi energiemi. Ano, a souvisí to s tím, že skutečně na cenu energií, kde můžeme mít ten vliv, je směrnice MiFID, ta nesmyslná směrnice, která určuje, jakým způsobem se obchodují emisní povolenky. Evropská komise je úplně mimo a Ursula von der Leyen to nechce slyšet, já jsem jí to opakoval desetkrát, vystoupil jsem na poslední radě několikrát, blokoval jsem. Ano, je to těžké a já budu držet palce panu premiérovi, je potřeba za to bojovat, je potřeba vlastně se snažit získat spojence.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Klán (KSČM): Fialova vláda je nejlepší na věčné časy

6:03 Klán (KSČM): Fialova vláda je nejlepší na věčné časy

Milí spoluobčané, je čas si připomenout, že žijeme v éře, která bude jednou zlatým písmem zapsána do…