Vše bylo ještě umocněno rozpadem SSSR, kterým jeho bývalé satelity získaly svobodu a demokracii. Evropské země, v kterých nebyl nikdy „komunismus“, žily dlouhé roky v přesvědčení, že relativní blahobyt je už nastálo. Jejich někteří čelní představitelé velmi lehkovážně dopustili „předání“ části strategického průmyslu do Číny a Ruska. Levnou ropou, plynem, cenou surovin a výrobků vše odůvodňovali.
Tím, že pouze divadelními gesty reagovali na ruské obsazení Krymu, části Gruzie, Moldávie a Ukrajiny, Putina a spol. přesvědčili, že si to mohou dovolit. A k všeobecnému překvapení si to 24. února 2022 Putin dovolil. Jeho hordy vtrhly na Ukrajinu a začaly vraždit. Jako vždy a všude.
Jedno všeobecné známé přísloví říká, že tak dlouho se se džbánem chodí pro vodu, až se ucho utrhne. Ten den se ucho utrhlo hned několikrát. Putin si myslel, že za tři dny obsadí Kyjev, do čela Ukrajiny dosadí svou loutku a začne normalizace. Překvapený západní svět nabídl prezidentovi Zelenskému azyl a byl ještě více překvapen, že chtěl zbraně. Mužská část národa vlezla do zákopů, ženská sbalila děcka a šest milionů jich odešlo mimo Ukrajinu. Z toho 500 000 k nám. A začala válka, která je svou urputností srovnatelná s II. světovou válkou. Zatím na menším prostoru.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: PV