Ministerstvo spravedlnosti: Štrasburský soud - pacient má právo odmítnout život zachraňující léčbu

04.04.2025 10:34 | Tisková zpráva

Evropský soud pro lidská práva v nedávném rozsudku konstatoval porušení práva na respektování soukromého života u osoby, které byla v nemocnici provedena krevní transfuze, byť tento postup odmítla ve svém dříve vysloveném přání. Více informací naleznete v aktuálním čísle Zpravodaje KVZ k rozsudkům z oblasti lidských práv.

Ministerstvo spravedlnosti: Štrasburský soud - pacient má právo odmítnout život zachraňující léčbu
Foto: justice.cz
Popisek: Ministerstvo spravedlnosti ČR

Stížnost ve věci Pindo Mulla proti Španělsku vznesla členka Svědků Jehovových, která byla hospitalizována ve stavu ohrožení života. V dříve vysloveném přání odmítla podstoupit transfuzi krve za jakékoliv zdravotní situace. Přesto soudkyně vydala k provedení transfuze povolení. Stěžovatelka přitom v době převozu na operační sál byla ještě při vědomí. Dle štrasburského soudu tím došlo k porušení jejích práv dle Evropské úmluvy o lidských právech. Pacient má právo autonomně rozhodovat o tom, jaká zdravotní péče mu bude poskytnuta, včetně práva odmítnout léčbu, i když to pro něj může mít fatální následky. Stát však musí pro tyto případy zavést procesní rámec s náležitými pojistkami. Ten by měl zajistit, že odmítnutí život zachraňující léčby je svobodné, učiněné s vědomím důsledků a odrážející aktuální vůli pacienta. Pacient má totiž také právo své rozhodnutí později změnit. V dané věci nicméně příslušná soudkyně neměla k dispozici předchozí projev vůle stěžovatelky. Nezabývala se ani otázkou, zda byla stěžovatelka v čase, který stále zbýval, způsobilá rozhodnout, jaká léčba je pro ni přijatelná.

Případ Hanovs proti Lotyšsku se týkal muže, který kráčel ulicemi Rigy v objetí se svým partnerem. Jiný muž ho napadl s použitím homofobních nadávek. Lotyšské orgány incident vyhodnotily jako přestupek, aniž by zohlednily jeho předsudečný motiv. Štrasburský soud shledal porušení zákazu špatného zacházení ve spojení se zákazem diskriminace. Zdůraznil, že útoky na LGBT osoby, vyvolané jejich veřejnými projevy náklonnosti, představují urážku lidské důstojnosti. Ta totiž zahrnuje i právo vyjádřit svou identitu a náklonnost bez obav z násilí. Pokud stát účinně nezakročí, nutí tím menšiny k neviditelnosti a omezuje jejich schopnost vést autentický život.

V novém čísle čtvrtletníku Kanceláře vládního zmocněnce jsme připravili i shrnutí dalších významných aktuálních rozsudků štrasburského soudu. Přečíst si můžete anotace k tématům šíření dezinformací, whistleblowingu, regulace prostituce, opatření přijatých během pandemie Covid-19 či vězeňství.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

S kým bysme měli vést válku?

Když se tak připravujeme na válku a chcete posílit rozpočet na obranu, proti komu myslíte, že bude válka vedena? Rusko proti všem? Ač je podle mě Putin šílenec, podle mě vzhledem k tomu, že jaké má problémy na Ukrajině, nemyslím, že by útočil na někoho dalšího, navíc třeba my. Jsme přeci v NATO, a t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 1 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Americká cla ohrožují globální růst. EU musí jednat jednotně a pragmaticky

19:28 Hospodářská komora: Americká cla ohrožují globální růst. EU musí jednat jednotně a pragmaticky

Zavedení 20% amerických cel vůči dovozu z Evropské unie je špatnou zprávou pro obě strany Atlantiku.…