Návrh novely byl na začátku června schválen vládou bez hlasů ministrů za ČSSD. U poslanců sociální demokracie i opozičních stran budou předkladatelé hledat podporu.
„Vláda využila své legislativní kreativity, a i přes upozornění opozice v návrhu zákona ponechala zbytečnou výjimku, kterou po nás EU nevyžaduje. Můžeme předjímat, že důvodem jsou výhody pro současného premiéra a podnikatele v jedné osobě,“ říká předseda STAN Vít Rakušan.
Pozměňovací návrhy k vládní novele obsahují:
- zpřesnění dané legislativy, kdy bude v zákoně jasně napsáno, že stejně jako u ostatních typů právnických osob, korporací a podobně, se tak postupuje i u svěřenských fondů
- rozšíření okruhu zpřístupňovaných údajů o popisu struktury vztahů, aby i v případě složitých struktur bylo dostatečně patrné, jakým způsobem daná fyzická osoba pozice skutečného majitele dosáhla
„Naše návrhy tuto výjimku upravují a zároveň rozšiřují okruh údajů, které bude možné zjistit, abychom dosáhli vyšší míry transparentnosti při uvedení skutečných majitelů. Věřím, že nalezneme podporu u dalších opozičních stran ale i u sociálních demokratů, který už dali veřejně najevo, že je tato malá domů pro ně nepřekročitelná mez,“ dodává Rakušan.
„Andrej Babiš si spolu s jeho lidmi na vládě napsal na míru zákon o registru skutečných vlastníků. Účelově si do něj vložil výjimku, která by premiérovi a jemu podobným umožnila tvrdit, že pokud mají firmy zaparkované v takzvaných svěřenských fondech, nejsou jejich skutečnými majiteli. Těmi by byli podle současného návrhu de facto správci fondu. Že jde o účelovou výjimku, potvrzuje i fakt, že obdobný rejstřík na Slovensku premiéra jako majitele Agrofertu uvádí. Z těchto důvodů jsme ve spolupráci se STAN a KDU-ČSL připravili do zákona dvě zásadní změny,“ popsal předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV