„Ekologické důsledky incidentu mohou být katastrofální. Nesmíme připustit, aby se tato havárie zametla pod koberec jako otrava Bečvy. Chceme, aby došlo k vypracování dopadové studie v místech, kde došlo ke spadu splodin. Odpovědné orgány taky musí neprodleně prověřit, zda byly dodrženy všechny přísné bezpečnostní předpisy a pokud se prokáže zanedbání nebo lidská chyba, viníci musí být potrestáni. Tady jde o zdraví lidí," říká místopředseda Pirátů Martin Šmída z Olomouckého kraje.
Přepravované chemikálie jsou silně karcinogenní a také jejich hoření uvolňuje toxické plyny a další rozkladné produkty. Vylitím látek z poškozených cisteren může dojít ke kontaminaci podzemních vod a ve formě popela navíc mohou způsobit i druhotné znečištění. Kontakt s těmito látkami přitom může způsobit vážné zdravotní problémy. Dlouhodobé vystavení těmto látkám může vážně poškodit kostní dřeň a narušit tvorbu krve. To může vést až k leukémii. Nemoc se přitom nemusí projevit hned – její rozvoj může trvat roky i po ukončení kontaktu s nebezpečnými látkami

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV