Bartošek (KDU-ČSL): Hledáme řešení k dofinancování sociálních služeb

02.07.2017 22:02 | Zprávy

Skutečnost, že kraje neobdržely pro letošní rok žádné dotační prostředky na navýšení platů v sociálních službách podle nařízení vlády s účinností od 1. 11. 2016, vnímá KDU-ČSL jako zásadní problém. Otázka dofinancování sociálních služeb, a to především v souvislosti s navyšováním platů a mezd, je na úrovni krajů v tuto chvíli řešena velmi intenzivně.

Bartošek (KDU-ČSL): Hledáme řešení k dofinancování sociálních služeb
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Jan Bartošek, místopředseda KDU-ČSL pro sociální politiku

Toto téma by se mělo týkat všech poskytovatelů, kteří jsou financováni v rámci letošního dotačního řízení bez ohledu na právní formu poskytovatele. Platy a mzdy v sociální oblasti jsou na tak nízké úrovni, že pracovníci z těchto služeb odcházejí a od jiných není za daných podmínek zájem.

„V praxi a po rozhovorech se zástupci v krajích zjišťujeme, že peníze, které byly poslány na dofinancování mezd v sociálních službách, se ukázaly jako nedostačující. Není výjimkou, že peníze, které přišly do krajů, v současné době pokrývají 62 nebo 68 % potřebné částky. Je to pro nás téma, které vezmeme na jednání koaliční rady a pozveme k tomu zástupce Asociace krajů,“ řekl Jan Bartošek, místopředseda KDU-ČSL.

Na základě Usnesení Vlády ČR z 31. května 2017 č. 423 vláda schválila jednotlivé zdroje dofinancování sociálních služeb, včetně konkrétní výše částek: 500 mil. z kapitoly Vládní rozpočtová rezerva; 462,3 mil. Kč z kapitoly Státní dluh a 200 mil. z MPSV, tzn. Rezerv z nespotřebovaných neprofilujících výdajů.

K vyřešení kritické situace v odměňování pracovníků v sociálních službách by bylo v letošním roce potřeba cca 1,9 mld. Kč. Uvolněná částka 1, 16 mld. Kč činí pouze 60 %.

Proto KDU-ČSL vyzvala Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky a Asociaci krajů ke společným konstruktivním jednáním a hledání dostupných spravedlivých řešení, která by vedla ke stabilizaci sektoru sociálních služeb.

„Musíme pamatovat na situaci v příštím roce; je tedy důležité, aby v návrhu rozpočtu bylo navýšení o 2 miliardy Kč na platy sociálních pracovníků,“ dodal Jan Bartošek.

Velký problém v souvislosti s plánovaným navýšením platů v sociálních službách nastane v kategorii zdravotních sester, například v domácí péči nebo v pobytových zařízeních sociálních služeb.

„Červencové zvýšení platů se bohužel netýká sester v sociálních službách. I toto téma bychom rádi probrali na koaliční radě a jednali s Ministerstvem práce a sociálních věcí a Ministerstvem zdravotnictví. Vzhledem k demografické křivce bude potřeba do budoucna více sester, situace je však nyní opačná, sestry odcházejí,“ upozornil Vít Kaňkovský, poslanec a místopředseda Výboru pro sociální politiku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Skopeček (ODS): Emisní povolenky prostě považuju za pseudosocialismus

23:08 Skopeček (ODS): Emisní povolenky prostě považuju za pseudosocialismus

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 22. listopadu 2024 k zákonu o podmínkách obchodování s pov…