Současná situace v Sýrii představuje závažnou bezpečnostní hrozbu, která může mít přímý dopad na bezpečnost a stabilitu Evropy. Zemi destabilizují ozbrojené skupiny v čele s islamistickými povstalci HTS, vedenými Abú Muhammadem Džúláním, bývalým vůdcem syrské odnože teroristické organizace Al-Káida. Tato eskalace konfliktu ohrožuje především náboženské a etnické menšiny, včetně křesťanů, kteří mohou čelit násilí a pronásledování.
Vzhledem k historickým zkušenostem se nelze vyhnout obavám z nové migrační vlny, která by mohla zasáhnout Evropu podobně jako v letech 2014-2015. Tehdy válka v Sýrii a další konflikty na Blízkém východě spustily největší migrační krizi od druhé světové války, což vedlo k destabilizaci azylových systémů evropských zemí a vytvořilo bezpečnostní rizika, kdy se mezi uprchlíky podařilo proniknout i radikálním islamistům.
„Evropa nesmí zopakovat chyby z migrační krize v roce 2015. Musíme být připraveni na všechny možné scénáře, včetně masivního přílivu uprchlíků, a předejít tomu, aby se mezi nimi skrývali nebezpeční radikálové. Ochrana vnějších hranic Evropské unie musí být bezodkladnou prioritou. Zároveň bychom měli podpořit humanitární pomoc v postižených regionech, aby lidé nemuseli riskovat své životy na cestě do Evropy,“ uvedla europoslankyně hnutí Přísaha Nikola Bartůšek.
Evropa musí jednat preventivně, posílit ochranu svých hranic a zároveň hledat společné evropské řešení, které zajistí bezpečnost občanů i ochranu nejzranitelnějších lidí v konfliktních oblastech.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV