Jde o denní srovnávání počtů osob infikovaných koronavirem, které zachytilo testování. Tyto informace a jejich šiřitelé ale úplně ignorují fakt, že POČET TESTOVANÝCH OSOB SE VELMI ZÁSADNÍM ZPŮSOBEM DENNĚ MĚNÍ.
V minulém týdnu například se počet provedených testů pohyboval mezi 20 až 47 tisíci. Vypovídajícím parametrem by tedy měly být oba denní údaje - počet testů a počet zachycených pozitivně testovaných nebo jednoduše poměr těchto čísel v procentech.
Je zarážející s jakou zarputilostí už osm měsíců opakují česká média i někteří politici v souvislosti s covidem soubor číselných informací, který na první ani na druhý pohled nedávají smysl.
Tristní je, že ministerstvo zdravotnictví má tyto údaje přehledně uvedeny na webových stránkách, jen je opsat. I tady je ale malá past. Z nevyjasněného důvodu, má informace o celkovém počtu testů, půldenní zpoždění za informací o počtu nakažených. V honbě za rychlostí zveřejnění informací, jsou potom zveřejňována data bez vypovídající hodnoty. A co je horší, tato data přebírají téměř všechny sdělovací prostředky včetně veřejnoprávních. Informace ze středy 4. 11. o tom, že v týdenním porovnání klesl počet nově pozitivně testovaných osob z 15.664 na 12.088, je bez doplňující informace naprosto zavádějící.
Pokud chcete relevantní informace, musíte si je tedy na stránkách ministerstva zdravotnictví sami vyhledat.
Zdroj informací: Ministerstvo zdravotnictví – kompletní statistiky COVID 19
Na koronavirus nebo s koronavirem?
Stejným problémem je i velmi závažná informace o počtech osob, které zemřeli s koronavirem, bez ohledu na příčiny jejich úmrtí. Statisticky se opravdu pracuje s tímto parametrem, nikoli s počtem zemřelých na koronavirus, jak bez skrupulí zveřejňuje třeba internetový portál iDnes. Jsem za to, že je potřeba šířit respekt vůči závažným onemocněním. Tohle je ale spíše šíření paniky.
Správná definice je opět umístěna např. na stránkách ministerstva zdravotnictví.
Počet úmrtí v souvislosti s onemocněním COVID-19 po jednotlivých dnech zahrnuje všechna úmrtí osob, které byly pozitivně testovány na COVID-19 (metodou PCR) bez ohledu na to, jaké byly příčiny jejich úmrtí, a k jejichž úmrtí došlo v rámci hospitalizace či mimo ni.
A pro srovnání – zjednodušený pohled nejčtenějšího internetového zpravodajstvi: https://www.idnes.cz/koronavirus/statistiky#infikovanych
Převzato z profilu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Článek byl převzat z Profilu Ing. Petr Beitl
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV