Bělobrádek (KDU-ČSL): Je třeba zachovat zdravý rozum a vědecké postupy

24.09.2019 19:37 | Zprávy

Projev na 34. schůzi Poslanecké sněmovny 24. září 2019 k zákazu olova ve střelivu a rybářském olůvku

Bělobrádek (KDU-ČSL): Je třeba zachovat zdravý rozum a vědecké postupy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Bělobrádek

Vážení členové vlády, kolegyně, kolegové.

Já mám zbrojní průkaz asi dvacet let, jsem vystudovaný ekolog, mám za sebou i ekotoxikologii, toxikologii, ochranu životního prostředí. Tedy celkem jsem je vystudoval na vysoké škole. A samozřejmě otázka olova není tak úplně bagatelní, jak by se mohla zdát. Protože jsou popsány případy - a na základě toho byl vlastně i zákaz, který máme v zákoně o myslivosti, používat olověné broky v mokřadech - protože když spadne to olovo na dno, tak se tam usadí a když to vodní ptactvo, které se živí jak rostlinami, tak těmi drobnými živočichy, tak potom z toho byly úhyny. To znamená bagatelizovat toxicitu olova, si myslím, že není správné.

Otázkou jsou také mechanické důsledky pozření těchto olověných broků a podobně. Olovo je toxické. To že se používalo ve vodovodních trubkách, je jistě pravda. A jedna z teorií, proč také zanikly některé civilizace, je, že používaly některé nádoby - myslím cín a právě i olovo - a pak došlo k chronickým otravám. Olovo bylo samozřejmě používáno i k trávení lidí. Takže toxicita je jasná. Ovšem není to tak jednoduché. Také záleží, v jaké formě to olovo je, zda je ve sloučeninách, zda je v organických sloučeninách a podobně.

Pokud tady máme nějaké vědecké sledování, od čehož máme v podstatě i některé orgány, které jsou zřizovány a testovány, tak v Evropské unii se řídíme takzvaným pravidlem předběžné opatrnosti. Vzpomeňte si, s jakým nadšením bylo možno - a když hovoříte někteří o svobodě - tak svobodně dále používejme například DDT nebo polychlorované bifenyly.

Ano, u nás se natíraly silážní jámy, natíraly se trubky, barvami, které byly polychlorované bifenyly. Bylo to velmi výborné, protože vlastnosti byly skvělé. Jen se ukázalo, že holt se z těchto látek potom stávají v potravním řetězci látky, které způsobují velké problémy a to nejenom ekologické, ale i zdravotní. A z tohoto hlediska bych to tedy nebagatelizoval. A rozhodně si myslím, že je lépe, když se prověří skutečně všechny možnosti, které jsou.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Petr Letocha byl položen dotaz

Možná se nepletu, ale zdá se, že díky Trupovi se Evropa probouzí?

Jednak konečně vidíme nějaký pokus o to, ukončit mírem válku na Ukrajině a taky se zdá, že Evropa začíná řešit i svou bezpečnost. Ale opět se tím ukazuje, že jsme jako Evropa selhali a zaspali. Nebo máte jiný názor? Jestli ano, tak jak vysvětlíte, že se dosud vážně o míru na Ukrajině nejednalo? A ja...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Maláčová (SOCDEM): Trh s bydlením stále více ovlivňují investoři, kteří cílí na zisk

16:14 Maláčová (SOCDEM): Trh s bydlením stále více ovlivňují investoři, kteří cílí na zisk

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k bydlení.