Materiál, který je předběžnou podmínkou pro čerpání evropských fondů, nyní bude zaslán ke schválení Evropské komisi. Komise už avizovala, že dokument je připravený k oficiálnímu schválení.
„Na základě připomínek Evropské komise jsme upřesnili oblasti výzkumu a inovací, na které se chceme zaměřit, protože zde máme velký potenciál uspět i v mezinárodní konkurenci. Jsme země s omezenými nerostnými surovinami a musíme si jasně vytyčit několik priorit, na které zaměříme energii,“ vysvětlil místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek, jehož úřad přípravu strategie řídí.
Vybrané oblasti jsou:
· Digitální technologie, elektrotechnika
· Dopravní prostředky pro 21. století
· Pokročilé stroje/ průmyslové technologie
· Péče o zdraví, pokročilá medicína
· Kulturní a kreativní průmysly
· Zemědělství a životní prostředí
· Společenské výzvy
Na určení prioritních oblastí vědy, výzkumu a inovací spolupracovali zástupci firem, výzkumných institucí, vysokých škol, veřejné správy (rezorty, kraje) a neziskového sektoru. Na tyto oblasti by měly být zaměřeny i výzvy z operačních programů Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK), Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV) a programu Praha pól růstu. První výzvy s úzkou vazbou na RIS3 by měly být vyhlášeny v létě a na podzim 2016.
Na základě připomínek Evropské komise byla doplněna i informace o zapojení národních a regionálních zdrojů do financování RIS3. Pod RIS3 jsou částečně zahrnuty i národní programy Ministerstva průmyslu a obchodu a Technologické agentury ČR.
V českém prostředí by RIS3 strategie měla přispět zejména ke zlepšení spolupráce mezi veřejným sektorem a podniky. Strategie pro inteligentní specializaci se zabývá také podporou soukromých investic do vědy a zaměřením firem na výrobky s vyšší přidanou hodnotou. Ve všech těchto oblastech má Česká republika rezervy, což konstatuje i Analýza stavu vědy a výzkumu v ČR v mezinárodním srovnání. V souvislosti se schválením a následnou realizací Národní RIS3 strategie bude organizačně posíleno i její řízení v rámci Úřadu vlády ČR.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Byl byste pro zrušení dotací v celé EU?
Přináší vůbec něco pozitivního? Nemyslíte, že by nám bez nich bylo líp?
Další články z rubriky
10:21 Nacher (ANO): Žádné hodnoty lidem nezbytné výdaje nezaplatí
Reakce na svém veřejném facebookovém profilu na rétoriku Fialovy vlády