„Od svého nástupu do funkce vicepremiéra se prohlubování vzájemných vztahů mezi Českou republikou a Spojenými státy na poli vědy a výzkumu intenzívně věnuji. Aktuálně jde o moji již čtvrtou misi a setkání s Johnem Holdrenem, který je nejvýše postaveným členem Obamovy administrativy v dané oblasti, považuji za symbolické vyvrcholení mého úsilí,“ řekl místopředseda vlády Bělobrádek.
Před jednáním s J. P. Holdrenem ještě Bělobrádek navštívil National Institutes of Health v Marylandu, špičkové vědeckovýzkumné pracoviště z oblasti ochrany zdraví, kde se setkal s vedením Centra pro mezinárodní výzkum.
O možnostech česko-americké spolupráce ve vědě a výzkumu Bělobrádek jedná také na několika amerických univerzitách. V pondělí zavítal na George Washington University a Georgetown University, v Kalifornii pak místopředseda vlády zamíří do startupového inkubátoru na Stanford University nebo do University of Berkeley.
Během svého pondělního programu se vicepremiér sešel také se Stephenem D. O´Reganem, který bude působit v pražské pobočce Office of Naval Research, výzkumné sekci amerického námořnictva. „Pro Američany jde o prestižní záležitost, protože pražská pobočka patří mezi šest zahraničních pracovišť Kanceláře námořního výzkumu,“ doplnil Bělobrádek.
Bělobrádek po Spojených státech cestuje v rámci delegace českých poslanců z Hospodářského výboru Sněmovny vedené předsedou PSP ČR J. Hamáčkem. Součástí delegace je rovněž podnikatelská mise, a proto se vicepremiér setká s českými podnikateli působícími v kalifornském Silicon Valley, bude jednat se zástupci společnosti Apple v Cupertinu nebo navštíví továrnu Tesla ve Fremontu. Na programu cesty je také několik setkání se zástupci krajanských sdružení.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV