Bělobrádek: Spolupráce s Německem ve vědeckovýzkumné oblasti je pro nás klíčová

26.08.2016 14:17 | Zprávy

Užší spolupráce ve vědě, rozvoj aplikovaného výzkumu nebo větší podpora inovací byly mezi hlavními tématy setkání českých a německých výzkumných pracovníků, které proběhlo v prostorách ČVUT v Praze v rámci mezistátní návštěvy německé kancléřky Angely Merkelové.

Bělobrádek: Spolupráce s Německem ve vědeckovýzkumné oblasti je pro nás klíčová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Bělobrádek

Za českou vládu se akce zúčastnil premiér Bohuslav Sobotka a vicepremiér vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek. Vědeckovýzkumná spolupráce patří mezi prioritní oblasti Bělobrádkova úřadu a je také důležitou součástí Česko-německého strategického dialogu.

„Intenzivně pracujeme na dalším rozvoji spolupráce s Německem ve vědeckovýzkumné oblasti, protože je to pro Českou republiku ve většině ohledů ten nejpřirozenější partner. Navázali jsme například užší spolupráci s Fraunhoferovou společností, která je světovou extratřídou v inovacích a aplikovaném výzkumu, a domlouváme spolupráci této instituce s českými vysokými školami a univerzitami. Připravujeme ale i další akce se špičkovými německými pracovišti na podporu vzájemné spolupráce a výměny zkušeností, do nichž vložíme finanční prostředky,“ řekl místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek.

Kromě navázání spolupráce s Fraunhoferovou společností s cílem posílení větší internacionalizace českého výzkumu zajistil vicepremiér Bělobrádek propojení další významné vědecké instituce – společnosti Maxe Plancka – s Akademií věd ČR. Díky tomuto propojení by mohli čeští vědci a výzkumníci získat cenné informace a zkušenosti s přenosem technologií do praxe a s ochranou duševního vlastnictví.

Vyšší podpora inovací, která patří mezi cíle vládou schválené Národní politiky podpory výzkumu, vývoje a inovací do roku 2020, je také ústředním tématem spolupráce Bělobrádkova úřadu se Spolkovou zemí Sasko. V září na toto téma proběhne Česko-saský inovační den, který navazuje na jednání místopředsedy vlády se saskou státní ministryní pro vědu Evou Marií Stangeovou z března tohoto roku.

„Propojovat by se měli především nejbližší sousedé a regionální spolupráce s Německem se ve vědní oblasti velmi slibně rozvíjí. Jako příklad můžeme uvést Technickou univerzitu Liberec v nanotechnologiích nebo Západočeskou univerzitu v Plzni v materiálovém výzkumu pro strojírenskou výrobu. Přesto – na rozdíl od Bavorska nebo Saska – nepatříme mezi inovační lídry, a to bych chtěl pomoci změnit,“ uvedl k chystaným projektům vicepremiér Bělobrádek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Je pravda, že jste byl člen Pirátů?

A jak se to stalo, že jste od Pirátů přešel ke komunistům? Nebo podle vás platí, že Piráti jsou vlastně novodobý komunisté, jak mnozí tvrdí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kocmanová (Piráti): Prosazujeme lepší vzdělávání soudců

7:17 Kocmanová (Piráti): Prosazujeme lepší vzdělávání soudců

Poslanci ve Sněmovně poprvé projednali návrh zákona, který má skrze lepší vzdělávání soudců zlepšit …