Kauza Bečva ukazuje, jak české úřady v ochraně přírody selhávají. A ochota k nápravě není. Vsetínský soud odmítl začít projednávat kauzu Bečva a vrátil ji státnímu zástupci k dopracování. „Podle předsedy soudu je i po 20 měsících vyšetřování nedostatečné a nelze podle něj podat obžalobu. Je to výsledek tristní práce na všech úrovních ochrany přírody,“ komentuje situaci Michal Berg, spolupředseda Zelených a zastupitel města Vsetína.
Soud svým odmítnutím udělil nepěkné vysvědčení vsetínským vyšetřovatelům. „Kauza Bečva ukazuje, jak otřesnou práci odvádí všechny možné instituce,“ zlobí se Michal Berg. „Nejprve přišlo pochybení úřadů a inspekce životního prostředí, které nezajistily potřebné vzorky přímo v den havárie. Pak přišla naprosto výsměšná práce soudního znalce. A do třetice předvedli špatnou práci vyšetřovatelé, kterým jejich výsledky soud doslova hodil na hlavu“ vysvětluje Michal Berg.
Jedno pochybení by se dalo možná pochopit. Kauza ale ukazuje, že naše úřady pracují systémově špatně. Přesto zatím nevidíme kroky, které by to mohly napravit. „Senátorka Jitka Seitlová navrhla na základě činnost své komise změny v zákoně o integrovaném záchranném systému. Ty měly zajistit, že v případě podobných havárií budou občané co nejdříve informování. Člověk by řekl, že to je naprosto samozřejmá věc. Ne tak většina senátorů, složená z ODS, části STAN, ANO a ČSSD. Díky nim byl užitečný návrh zamítnut. O důvodech můžeme jen spekulovat - že by předvolební zájem o Bečvu ze všech stran nebyl míněný tak vážně?,“ ptá se řečnicky Michal Berg.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV