Česká republika a obecně země bývalého východního bloku stále dělí od těch západních značná propast z hlediska odměny za práci. Tyto rozdíly rozhodně nemají blízko k smazání. Jedná se o zásadní problém i z hlediska dalšího společného fungování EU, dvojkolejnost Evropy by mohla vést až k rozpadu Evropské unie. To říká náš spolupředseda Jakub Kovařík.
I to byl jeden z důvodů přijetí směrnice o minimálním mzdě Evropským parlamentem. Směrnice se na jedné straně zaměřuje na výši minimální mzdy, jejíž úroveň nově předepisuje členským státům mít nejméně na 60% mediánové mzdy (nebo 50% průměrné). Z druhé strany zdůrazňuje nepostradatelnou roli odborů v rostoucí odměně za práci. Členské státy, které nebudou mít alespoň 80% pracovišť pod kolektivní smlouvou mají učinit opatření, které povedou k podpoře odborového organizování.
V České republice jsme momentálně na necelých 35% pracovištích s kolektivní smlouvou, pro srovnání Rakousko má 98%, Německo 54%, Španělsko 80%, Švédsko 88%. Přitom výzkumy jasně ukazují, že pracoviště, kde jsou odbory mají vyšší mzdu až takřka o 20%. Přesné číslo se liší dle zemí, ve kterých byly výzkumy dělány, panuje ovšem shoda na prospěšnosti členství v odborech na výši mzdy. Proč tedy odborům háže vláda klacky pod nohy, když je dobře patrno, že jejich existence vede k lepšímu ohodnocení za práci? Odpověď je prostá, jedná se o zájmovou otázku, protože tam, kde rostou mzdy zaměstnaným, klesají nadměrné zisky korporacím.
Směrnice samozřejmě nemůže sama o sobě srovnat životní úroveň v České republice s tou v Německu, k tomu bude zapotřebí i evropská spolupráce na likvidaci (nejenom) evropských daňových rájů, vyšší míra investic do vzdělání, roztrhání oligopolických struktur, spravedlivější zdanění i změna struktury ekonomiky.
Abychom se měli lépe a udržitelně, potřebujeme političky a politiky, kteří budou hájit naše zájmy, proto do eurovoleb kandidujeme se SOCDEM. Pokud s námi názorově souhlasíte, rádi Vás u nás přivítáme.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV